fbpx
10.4 C
Kecskemét
2024. április 25., csütörtök

FRISS HÍREK

Szegedtől Győrig érezték az 1911-es kecskeméti földrengést

- Advertisement -

„Vér az omladékra nem fröccsent” – írta a Vasárnapi Újság – viszont az ingatlanállomány legalább negyede sérült a városban. A Délmagyarország szerint voltak halálos áldozatok: tanya dőlt két kisgyermekre.

1911. július 8-án, éjjel 2 órakor rövid ideig tartó, nagy erejű földrengés volt Kecskemét északkeleti határában, melyet több kisebb utórengés követett. A földrengés Győrtől Szegedig érezhető volt, de észlelték a bécsi, temesvári, zágrábi és ógyallai mérőállomáson is. A 20-25 másodperces rengés epicentruma Kecskemét észak-nyugati részén volt. A természeti katasztrófában személyi sérülés nem történt, de sok lakó- és középület – az ingatlanállomány mintegy negyede – megsérült, több ház összeomlott. A Délmagyarország 1911. július 9-ei lapszámában, a harmadik oldalon azonban azt olvastuk: igenis voltak a rengésnek halálos áldozatai.

„Baranyai Ferenc tanyai háza összedőlt, öt és három éves gyermekét a romok alá temette.”

Azt írja a lap, földrengés volt Nagykőrösön is két halálos áldozattal, egy sérült gyermekkel, valamint rengett a föld Hódmezővásárhelyen, Szentesen és Szabadkán is. A július 8-ai lapszámban is hírt adtak az akkori újságírók-szerkesztők a földrengésről, de még csak Szeged viszonylatában.

Hasonló cikkünk:  A Centrum Áruház körüli ágyásokba ültetettek évelőket két egyesület önkéntesei

„Éjjel két óra után váratlanul hangos morajlás hallatszott és erős lökés rázkódtatta meg a házakat. A bútorok meginogtak, a fali órák megálltak, a konyhákban az edények csörömpölve verődtek össze.”

„Kecskemét városában házak ezreit ölte meg, hasította meg halálos sebbel a földindulás katasztrófája, de a hatvanötezer lélekből, a kit ez összeroppantott falak között és szétzúzott tetők alatt ért a veszedelem, úgyszólván egynek se görbült meg haja szála. Vér az omladékra nem fröccsent. […] Egy ma szinte példátlan fejlődés gyönyörű lendületében érte a katasztrófa ökölcsapása Kecskemétet” – így írt a katasztrófáról a Vasárnapi Újság 1911. július 16-ai száma, amely fotókat is közöl a pusztításról: itt elérik online a lapszámot.

 

(Délmagyar)

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

A húskirály fia Kecskeméten vásárol szántóföldeket

Marcello Pini, az olasz húsipari nagyvállalkozó Piero Pini fia szántókat vásárolt Kecskemét külterületén összesen 175 millió forintért. Édesapjához hasonlóan...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...