fbpx

FRISS HÍREK

A kormány fizeti a BMW-akkugyár költségének közel 40 százalékát

- Advertisement -

Közzétette az egyedi kormánydöntéssel adott (EKD) támogatásainak frissített, 2022-es listáját a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM). Tavaly 128,65 milliárd forintot osztották szét EKD-támogatás formájában, ami a második legnagyobb éves summa az elmúlt 18 évben.

51 beruházás számára adtak EKD-pénzeket 2022-ben, ebből 12 magyar gyökerű céget támogattak. Német cégeknél landolt a legnagyobb arányban – összesen 14 esetben – a kormányzati hozzájárulás. Az 51-ből 22 beruházás esetében egyetlen új munkahely sem jön létre, és a tavalyi támogatásokból összesen 3686 munkahelyet teremtenek.

A legtöbb EKD-támogatást a BMW Manufacturing Hungary Kft. kapta a debreceni gyárban felépülő új akkumulátor-összeszerelő üzeméhez, aminek a teljes beruházási összege 36,05 milliárd forint, és amiből 13,52 milliárdot a magyar adófizetők állnak.

A korábbi években az EKD-ból egy-egy beruházás összegének körülbelül egyhuszad-egyharmad részét támogatták meg. Kisebb, 1-2 milliárdos beruházásoknál fordult elő, hogy közel felerészben a kormány adományozott. Ilyen nagy volumenekben, mint ezúttal, azonban az állam még nem lépett fel „üzlettársként”.

A BMW akkumulátorgyártó beruházásának ugyanis mintegy 37,5 százalékát a kormányzat fizeti, és miközben a támogatási összeget már a beruházás novemberi bejelentése idején elárulták, a teljes költségre csak most derült fény. Az Arnest Kft. gyárberuházásának pedig 40 százalékát állja a kormány. A kabinet elérkezettnek látta az időt, hogy Ukrajna lerohanása és az európai uniós szankciók sora után orosz cég kapjon EKD-támogatást.

Hasonló cikkünk:  Török Gábor: a Fidesznek, és az ellenzéknek is ártott Magyar Péter színrelépése

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a legutóbbi Kormányinfón elmondta, szerinte nem pontos az a sajtóban megjelent információ, miszerint a magyar állam 320 milliárd forinttal támogatja a vállalatot. Elárulta, hogy a gyár létesítéséhez százmilliárd forintos nagyságrendben van szükség infrastrukturális fejlesztésekre, de arról, hogy ebből mennyi lesz a kormányzati hozzájárulás, nem beszélt.

A 2023-as költségvetésben 132 milliárd forintot különített el a kormány beruházás-ösztönzési célelőirányzatra – az EKD-támogatásokat jellemzően ebből a forrásból finanszírozzák. A költségvetési bizottság januári ülésén Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium államtitkára azonban nem árulta el, hogy ezt a keretet várhatóan mire fordítják, és mennyi juthat az akkugyáraknak.

Az EKD-támogatásokon túl az országban működő multicégek jogosultak lehetnek azokra az állami támogatásokra és kedvezményekre, amelyek minden magyarországi vállalkozást megilletnek. Kiemelkedő ezek közül a koronavírus-járvány idején életre hívott Versenyképességnövelő Támogatási Program, amelynek keretében a kormány 2020 és 2021 között összesen 301,5 milliárd forintot osztott ki. Egy korábbi összevetés szerint a pénzek több mint felét multinacionális vállalatok kapták. A program 2022-es támogatási összegeit egyelőre nem tette közzé a KKM.

via 24.hu

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Az aláírásgyűjtés előtt pár nappal visszalépett a Fidesz-KDNP egyik kecskeméti képviselőjelöltje, Tihanics Tibor

A KecsUP úgy értesült, nem Tihanics Tibor birkózó edző, hanem Szappanos Benedek, a Bács-Kiskun Vármegyei Tudományos Ismeretterjesztő Társulat igazgató...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...