Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Nyílt levél Kerényi József kecskeméti könyvtárépületének megmentéséért

A szakma nyílt levele a Kerényi József tervei alapján felépült kecskeméti könyvtárépület megmentéséért.

A Modern Városok Program keretében Kecskeméten felújítják a Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetnek otthont adó kolostort, azonban a hozzákapcsolódó könyvtárépületet bontásra ítélték. A szakma jeles képviselői most nyílt levélben kérik a vezetők segítségét, hogy a Kerényi József által tervezett épület megmaradhasson – olvasható az octogon.hu portálon.


Szemereyné Pataki Klaudia
Kecskemét Város Polgármestere részére

Öveges László
Kecskemét Város Főépítésze részére

Turi Attila MMA Tagozatvezető részére
Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozat vezetője részére

Tisztelt Polgármester Asszony,
Tisztelt Főépítész Úr,
Tisztelt Tagozatvezető Úr!

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetének otthont adó kolostorépület felújításával 2019 első felében megkezdődik az intézmény átfogó fejlesztése. A „Modern Városok Program” keretében készített tervek szerint az intézmény részét képező, Kerényi József tervei alapján felépült könyvtárépületet a döntéshozó bontásra ítélte.

Ez ellentmond Kerényi életművéről vallott és vállalt eddigi értelmezésnek és azon értékszemléletnek, melyben az életmű minden eleme összetartozó, egymásra épülő, egymást feltételező!

A lábakra állított könyvtárépület az egyik legizgalmasabb és legeredetibb példája a ’70-es évek törekvéseinek. Kerényi életművének elválaszthatatlan része ez a kecskeméti épület, amely az érett hazai modern történetének egyedi fejezete, a hagyomány és a kortárs törekvések egyesítésének ritka példája.

Kerényi épületeiben, megszólalásaiban a kultúra szerteágazó, egymást erősítő összefüggéseit fogalmazta meg, amely mögött az értékek tisztelete és elfogadása állt.

Kerényi József az Országos Műemléki Felügyelőségről a BME Lakóépülettervezési Tanszékének ajánlásával 1964-ben került a Kecskeméti Tanácsi Tervező Irodához. A költözést sem családi, sem baráti kötődés nem indokolta, egyedül az önálló munka lehetősége, a szellemi kötetlenség vágya generálta a döntést. Kerényi József szemlélete szerint a települési értékeket meg kell őrizni, a meglévő épületállományt korszerűen kell hasznosítani és használni. Az építész ennek szellemében Kecskemét rehabilitációja során nemcsak a műemlékvédelemre és az építészeti értékek mentésére, hanem az újonnan születő épületek adott kulturális környezetbe illesztésére is törekedett. Kerényi József építész a 20. századi magyar építészettörténet egy rendkívül erős vonulatának úttörője és példaadója volt.

Hatalmas veszteség lenne az épület megsemmisítése, ha az megtörténne!

Az épület védelmére tett fáradozások eddig nem jártak eredménnyel. Kerényi mint a magyar építész szakma és oktatás kiválósága, az Ybl-díj, Pro Urbe díj, Sir Robert Matthew diploma, Kossuth-díj, International Architectural Design Award, Prima Díj, Prima Életmű-díj birtokosa, de mint az MMA egyik alapítója, olyan életművet hagyott hátra, amit az örökösöknek védeni, ápolni, egyben tartani kell. Mint Kerényi kortársai, volt kollégái, tanítványai, tisztelői támogatjuk és sürgetjük az emblematikus épület védelmét és kezdeményezzük a műemléki védetté nyilvánítás elindítását. Közös kulturális örökségünk védelmében kérjük Polgármester asszony, Főépítész úr és Tagozatvezető úr aktív segítségét és támogatását Kerényi József alkotásának a Kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet könyvtárépületének megmentésében!

Budapest, 2019. 06. 18.

Tisztelettel:
Dr. habil Sugár Péter DLA tanszékvezető egyetemi tanár,
Ybl- és Pro Architectura díjas építész
BME Lakóépülettervezési Tanszék

További támogatók:

Exit mobile version