Szemereyné Pataki Klaudia polgármester tudatta a kecskemétiekkel (saját Facbook oldalán is), hogy készül a város környezetvédelmi programja a következő öt évre. Így fogalmaz a posztjában:
„Bolygónk jövőjéért csak együtt tehetünk.”
Szépséghibája ennek a kijelentésnek, hogy a mondathoz csatolt fotók (a sajtótájékoztatóról) között rögtön az első azt mutatja, hogy hárman ülnek még a polgármester mellett az asztalnál, előterükben pedig PET palackokban ásványvíz látható. Ez a cikkünk kezdőképe.
Nem tudjuk, hogy mennyire gondolja komolyan a városháza a környezetvédelmet. Amennyiben nem csupán politikai akció volt a klímahelyzetről szóló sok-sok híradás közepette a bejelentés, vagyis ha egy olyan akció volt, amely során a környezetvédelem mellett elkötelezett, felelős városvezetés szólalt meg, akkor kérdés, hogy helye van-e az asztalon PET palackoknak? És jó-e ez a szlogen a programhoz: „Fogyassz mértékkel, környezeti léptékkel”?
A fideszes többségű közgyűlés tavaly megszavazta, hogy visszaszorítják a PET palackok használatát
Hiszen az elmúlt években nem kevés híranyag jelent meg arról, micsoda rombolást tudnak ezek a palackok okozni, és úgy általában az eldobált műanyagok, például a szatyrok is. Folyókat képesek ellepni, a műanyagokat lenyelő állatok pedig epusztulnak. Felmérések szerint Magyarországon a fogyasztott italokat túlnyomó részben PET palackban vásárolják meg, amelyek percek alatt hulladékká válnak. Jobb esetben a kukába kerülnek, és nem erdőkben, folyók mentén, vagy egyszerűen az utcákon dobálják el. Azért is rendkívül veszélyes a környezetre a PET palack, mert 450 év a lebomlási ideje. Arról nem is beszélve, hogy 1 db műanyag palack előállításhoz háromszor annyi víz kell, mint amennyi vizet töltenek bele. Vagyis egy 1 literes PET palack előállításhoz 3 liter vízre van szükség.
Szóval volt egy városházi esemény, ahol szóba került a környezetvédelmi szemléletváltás, miközben PET palackokban adtak vizet a résztvevőknek.
Mindezt úgy tette a városháza, hogy 2019 tavaszán a közgyűlés Falu György bizottsági elnök (környezetvédelmi bizottság) előterjesztését elfogadva arról döntött, hogy az önkormányzat visszaszorítja a PET palackok használatát. Sztachó-Pekáry István képviselő is az ivóvíz fogyasztására buzdított, és a polgármester is megjegyezte, hogy egy versenyen a kecskeméti víz lett az egyik legjobb minőségű. Akkoriban Falusi Norbert képviselő többször is szerette volna, ha a közgyűlés megszavazza a PET palackok visszaszorítását, de a Fidesz-KDNP frakció nem találta alaposnak az indítványokat, ezért nem támogatta. Végül, amikor saját képviselőjük terjesztette elő bizottsági elnökként, akkor igennel szavaztak.
Van még más furcsaság is
Bodrozsán Alexandra önkormányzati képviselő (Szövetség) a polgármester Facebook oldalán a követekző mondatot írta kommentben:
„Szerencsések vagyunk, hiszen városunknak van egy környezetvédelmi tanácsnoka: szívesen adna Önöknek tanácsot, és talán akkor nem követtek volna el ilyen baklövést.”
A környezetvédelemért felelős tanácsnokot Szőkéné Kopping Ritának hívják (a Szövetség frakció tagja). Ő is kommentelt a polgármesteri oldalra.
„Tisztelt Polgármester Asszony! Érdekes…. Környezetvédelmért és fenntarthatóságért felelős tanácsnokként nem kaptam meghívót. Miért is??”
Megkerestük a tanácsnokot, aki a KecsUP-nak elmondta, hogy minden lehetséges helyen megnézte, hogy kapott-e meghívót, tehát még a spam mappában is, de nem talált ilyet. És itt egy újabb kérdést muszáj feltennünk. Azt írja Szemereyné Pataki Klaudia, hogy a környezetvédelmi program a társadalom széles bevonásával készül. De vajon mennyire széles az a bevonás, amelybe még az illetékes tanácsnok sem fér bele?
Arról is szó volt, hogy várják az észrevételeket, javaslatokat a programhoz. Mi azt javasolnánk, hogy első körben száműzzék a városháza tájáról a PET palackokat. Arra amúgy sincs nagy szükség, ha csak mentes vizet tesznek ki bennük az asztalokra. Hiszen a Bácsvíz sokszor elmondta, hogy a kecskeméti csapvíz ásványvíz minőségű. Tehát: kancsó, csapvíz és üvegpohár. Ez a javaslatunk. Amivel még pénzt is meg lehet takarítani, hiszen nem kellene ásványvizet vásárolni nagyobb tételekben.