- a Covid-19-cel kapcsolatos dezinformáció komoly közegészségügyi probléma, ezért mindenkinek hozzáféréssel kell rendelkeznie a pontos és hitelesített információkhoz
- a Covid-19 válság súlyosan sújtotta a sajtószabadságot sok országban
- sürgősségi támogatási alapot hoz létre az EU a média számára
- Magyarország a 89. helyen a sajtószabadság világindexének 2020-as kiadása szerint
Az Európai Parlament közleménye a sajtószabadság védelmében
A Covid-19 válság súlyosan sújtotta a média szektort egy olyan korszakban, amikor a sajtó döntő szerepet játszik a pontos információk biztosításában és a pandémiával kapcsolatos dezinformáció elleni küzdelemben.
A média ágazata is a reklámbevételek hatalmas csökkenésével néz szembe, és az Európai Parlament attól tart, hogy a romló pénzügyi helyzet azt eredményezheti, hogy a hírügynökségek már nem képesek egyértelmű és tényszerű információkat szolgáltatni és ezáltal elkerülni a félrevezető információk terjedését a koronavírus-járványról.
Az április 17-én elfogadott állásfoglalásban az európai parlamenti képviselők kijelentették, hogy a Covid-19-cel kapcsolatos dezinformáció komoly közegészségügyi probléma, ezért mindenkinek hozzáféréssel kell rendelkeznie a pontos és hitelesített információkhoz, valamint azt is aláhúzták, hogy a demokrácia szempontjából szükség van egy szabad, független és kellően finanszírozott média jelenlétére.
A véleménynyilvánítás szabadságát, a média szabadságát és a pluralizmust az EU Alapjogi Chartája, valamint az Emberi Jogok Európai Egyezménye rögzíti.
Sürgősségi támogatási alap a média számára
A média kritikus helyzetének kezelése érdekében a Parlament kulturális bizottsági tagjai felkérték az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg a média és a sajtó vészhelyzeti alapjának létrehozását.
Néhány intézkedést már hoztak a médiaszabadság támogatása és az újságírók védelme érdekében. Az EU 2020 márciusában 5,1 millió eurót bocsátott rendelkezésre a sajtószabadság megsértésének felismerésére és megelőzésére, a pluralizmus kockázatának felismerésére és a határokon átnyúló nyomozások támogatására irányuló projektek finanszírozására.
A sajtószabadság világnapja – Magyarország rosszul teljesít
A sajtószabadság világnapját minden évben május 3-án jelzik. Az Újságírók Határok nélkül a közelmúltban tette közzé a Sajtószabadság Világindexének 2020-as kiadását, amely szintén figyelembe veszi a koronavírus kitörése által a szabad és tisztességes újságírást fenyegető veszélyt.
Magyarország a 89. helyen.
A sajtószabadság világindexének 2020-as kiadása szerint Európa továbbra is a kontinens marad, amely a sajtószabadságot biztosítja legjobban. Az EU országait általában „jó” vagy „meglehetősen jó” rangsorolják. Finnország, Dánia, Svédország és Hollandia továbbra is regisztrálja a legjobb pontszámokat.
A világ minden táján növekszik a kockázat az újságírók számára
Az egyes kormányok által a Covid-19 kitörésére válaszul hozott sürgősségi intézkedések hatással voltak egyes országok rangsorára, például Kína (a 177. helyen), Irán (a három helyet csúszott, 173.) és Irak (a hat helyet esett, a 162. helyre).
A Riporterek Határok nélkül 11 újságírónak számolt be 2020-ban. A 2019. évben a legkevésbé halálos volt 16 év alatt, 49 halálos újságíró esettel szerte a világon, a fegyveres konfliktusokban bekövetkezett halálesetek számának csökkenése miatt (44% -kal kevesebb, mint az előző évben).
Jelenleg mintegy 361 újságírót tartanak fogva, 2019 végén 389 esethez képest. Ezeknek csaknem egyharmada Kínában található. A többi Egyiptomban, Szaúd-Arábiában, Szíriában, Törökországban, Vietnamban, Iránban, Bahreinben és Jemenben koncentrálódik. A túszul tartott újságírók száma 2019-ben változatlan maradt. Négy országban tartják őket: Szíria, Jemen, Irak és Ukrajna. A túszokkal kapcsolatos, 2020-ra vonatkozó adatok még nem állnak rendelkezésre.
Tudjon meg többet…
- Press release: Ministers of Culture and Media discussed measures aimed at assisting the cultural and creative sector
- Press release: EU must help safeguard media independence
- Murder of Ján Kuciak: MEPs urge action to protect journalists across the EU
- Council of Europe: Platform for the Protection of Journalism and Safety of Journalists
- EU Agency for Fundamental Rights website
- Fact sheet: the protection of fundamental rights in the EU