A vendéglátó egységek nyitvatartásának meghosszabbítását javasolja szeptember 30-ig Józsa Bálint, a Szövetség a Hírös Városért Egyesület önkormányzati képviselője. Szerinte, ha rugalmasabb a nyitvatartási idő, akkor csökkenthető az utcán történő csoportos italozás, ami kihívást okoz közbiztonsági, járványügyi és köztisztasági szempontból is. A hosszabb nyitvatartás pedig gazdasági segítséget jelent a válságban lévő vendéglátósoknak.
Nagyszámú tömeg arányaiban kis helyre kényszerül, ami nem jó járványügyi szempontból
Józsa Bálint megjegyzi, hogy:
„ha az ember a belvárosban sétál, megfigyelheti, hogy a hosszú heteken keresztül ingerszegény környezetben élő polgártársaink most, a veszélyhelyzet végeztével pótolják be az elmaradt találkozókat. Sajnos városunkban kevés olyan hely van, ahol az ember újra talál alkalmat a baráti találkozókra, így a nagyszámú tömeg lokalizáltan, arányaiban kis helyre kényszerül. A járványügyi példákból pedig megtapasztalhattuk, hogy milyen súlyos következményekkel járhat, ha sok ember egyszerre tartózkodik egy helyen.”

Áll a bál az utcán
„A problémát tovább fokozza, hogy aki nem a nyitvatartási engedéllyel rendelkező vendéglátóhelyeken akar fogyasztani, az megvásárolja boltokban a termékeket, és a közterületeken fogyasztja el, éjszakába nyúlóan. Az említett időpontban a Vasútparktól, a történelmi belvároson keresztül a Petőfi Sándor utca legvégéig, illetve a nagyobb, a belvároshoz nem tartozó városrészek parkjaiban csoportosulnak.”

Majd így folytatódik az indítvány:
„Az ilyen csoportok tagjai kihelyezett illemhelyek nem lévén, sűrűn a parkokban végzik el dolgukat, a köztisztaság alapvető szabályait figyelmen kívül hagyva. Az illuminált állapotban lévő emberek pedig sajnos sűrűn válnak bűncselekmény áldozataivá is, tehát egy olyan lehetőség kell számukra, ahol biztonságban vannak és megfelelőnek tartják a higiéniás körülményeket és az árszínvonalat. Ezekre lehet megoldás az este, az igényekhez képest korán, a helyi rendeletnek megfelelően zárva tartani kényszerülő vendéglátóegységek.”
Ezért kellene feloldani a csendrendeletet
„A hosszabb nyitvatartási lehetőség mellett nem csak a koronavírus elleni védekezésre való törekvés, a közbiztonság, a köztisztaság és a lakók nyugalmának tiszteletben tartása szól. Ez egy gazdasági lépés is a kecskeméti vállalkozók felé, akik a veszélyhelyzetben komoly anyagi veszteséget szenvedtek el. A vendéglátásban dolgozók meg tudnák tartani a munkahelyüket, vagy új munkahelyeket is tudnának létrehozni ezáltal.”
– írja Józsa Bálint.

Lehessenek hosszabb ideig nyitva a kocsmák és vizsgálják felül a nyitvatartás mostani feltételeit
A politikus arra kéri a közgyűlést, hogy:
biztosítsák a meghosszabbított nyitvatartást a vendéglátó egységek számára próbaidő-szerűen 2020. szeptember 30-ig, illetve
Kecskemét területén lévő vendéglátóhelyek esetében vizsgálják felül a nyitvatartás feltételeit, lehetőségeit a lakossági igények és kifogások figyelembevételével.
Józsa Bálint indítványáról július 2-án dönt a kecskeméti közgyűlés. Az eredményről beszámolunk.