Hazánk fölé is megérkezett az USA nyugati partvidékén pusztító erdőtüzek füstje. A füstsávok jól kivehetőek voltak a szombat esti és a vasárnap reggeli műholdfelvételeken, de a felszínről is látható volt a füst jelenléte a felettünk lévő légkörben, írja az idokep.hu.
Napkelte előtt kelet felé tekintve sárgás, a horiztonthoz közelebb barnás, vöröses sávokat lehetett megfigyelni. Fontos megjegyezni azonban, hogy a horizont feletti barnás, szürkés réteg, a légkör alsó 3 kilométer vastag rétegében felhalmozódó aeroszol részecskéknek köszönhetően jelenik meg. Az erdőtüzek füstje nagyobb magasságban, (a LIDAR mérések szerint) 6500 méter fölött utazik az erős magassági szelek szárnyán.
Kecskeméten mindezzel párhuzamosan a szállópor mértéke kedvezőtlen

Noha egyes részecskék természetes forrásokból származnak, például porból, tengeri sóból vagy erdőtüzekből, a városi szálló por (PM2.5) lészennyezés legnagyobb részét az ember okozza. A szálló por döntő többsége a dízel motorú járművekből, szén, lignit és faanyag tüzeléséből, illetve hulladékégetésből származik.
Lángokban áll az USA nyugati része
Kaliforniában eddig több mint 2,2 millió hektár égett le idén, és a helyi hatóságok is arra figyelmeztetnek, hogy kontrollálatlanul terjedhet a tűz, amíg nem változik az időjárás – számol be a CNN a helyzetről. A Kaliforniával északon szomszédos Oregon államban található Medfordra pedig evakuálási parancsot adtak ki, ami 82 ezer embert érint.
Oregon’s 8th largest city, #Medford, is under a mandatory evacuation order. 82,000 people.
The #AlmedaFire that destroyed the suburban towns of Talent & Phoenix is entering the city.
The fire is 0% contained. pic.twitter.com/B7OChECKeJ
— Nick Knudsen 🇺🇸 (@NickKnudsenUS) September 9, 2020
Az extrém erdőtüzek összefüggésben állnak a klímaváltozással
Az 1970-es évek óta a helyi erdőtüzek kiterjedésükben nyolcszorosukra nőttek, és ötszázszorosára emelkedett a tűz által évente pusztított területek mérete Kaliforniában -mondta a CNN meteorológusa.