Nagy számban vannak most hazánkban vonuló pásztormadarak. A Kiskunságban Tiszaalpáron, Bugacpusztaházán, Apajon és Bába-széken figyelték meg csapataikat az elmúlt napokban, de szinte az egész Alföldön jelen vannak. Kelet-Európa és Ázsia mérsékelt övi sztyeppéin fészkelő madarak évről évre megjelennek nálunk májusban, a tavaszi vonulásuk során.
A seregélyek rokonságába tartozó, de azoknál színesebb pásztormadarak kisebb-nagyobb csapatai május vége felé szoktak nálunk megjelenni, és június elejére rendszerint el is tűnnek. Hol többen, hol kevesebben érkeznek, ilyen szempontból meglehetősen kiszámíthatatlanok. Vannak évek, amikor inváziószerűen lepik el Közép-Európát, és az is előfordul, hogy évekig nem jelennek meg. Pontos okát nem tudni ennek a hektikusságnak, így a madárbarátok minden évben némi izgalommal várhatják, vajon mire lehet tőlük számítani?
Idén mindenesetre tömegesnek mondható a jelenlétük. Időnként még fészkelnek is nálunk, legutóbb 1994-95-ben a Hortobágyon volt erre példa. Költőterületük Kelet-Európa és Ázsia mérsékelt övi sztyeppéi és félsivatagos területei. A telet Dél-Ázsiában, a Közel-Keleten vagy Észak-Afrika partvonalán töltik, tavaszi hazatérésük során érintik Közép-Európát.
Nevüket arról kapták, hogy a legelő nyájakat, csordákat előszeretettel követik, és a környezetükben található rovarokat szedegetik. Kedvelik a sáskákat és más egyenesszárnyúakat, de szívesen táplálkoznak a gyümölcsösökben is.
Azt egyelőre még nem tudhatjuk, idén fészkelni is fognak-e hazánkban, vagy júniusban olyan hirtelen, ahogy jöttek, ismét eltűnnek.