Egybetűs településneveink nincsenek. Kettőből állók viszont igen.
Ág (község, Baranya megye), Bő (község, Vas megye), Őr (község, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye), Sé (község, Vas megye), Ács (város, Komárom-Esztergom megye), Écs (község, Győr-Moson-Sopron megye), Öcs (község, Veszprém megye), Úny (község, Komárom-Esztergom megye) – ennek a nyolc hazai helységnek a nevét írhatjuk le a legkevesebb, azaz éppen két betűvel, derül ki a turistamagazin.hu gyűjtéséből. A cs és az ny is egy betűnek minősül.
Bács-Kiskun megyében két betűvel írandó település nincs, de három betűvel írt igen, a Bajától 22 kilométerre keletre elhelyezkedő Rém.
És melyik a leghosszabb?
Jászfelsőszentgyörgy. A 20 húsz betűjellel leírható 16 betűs önálló település Jász-Nagykun-Szolnok megyében található. Chernelházadamonya ugyan a leghosszabb településnév, de ezzel lehet vitatkozni, mert a két falu, Csernelháza és Damonya egyesítéséből jött létre 1925-ben.
További érdekesség, hogy a 19 betűből álló Békés megyei Reformátuskovácsháza, a 18 betűs Péliföldszentkereszt és a szintén 18 betűs, Keszthely közelében található Nemesboldogasszonyfa is joggal pályázhatna a leghosszabb nevű település címre, csakhogy már egyik sem önálló falu.
A földkerekség leghosszabb nevű települése Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch viszont Walesben található, a fenséges várak, szép vonulatú hegyek, kristálytiszta patakok és tavak, vadregényes partszegélyek országában. Magyarra fordítva nagyjából ezt jelenti: „Szent Mária-temploma egy mélyedésben a fehér mogyoróbokornál, közel a sebes örvényhez, Szent Tysilio vörös barlangjánál” – derül ki a Csámborgó riportjából.
