Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

A fideszes EP képviselők megszavazták a gázembargót és Paks 2 leállítását, és fegyverek is mehetnek

Orbán Viktor miniszterelnök / Fotó: VARGA JENNIFER / 24.HU

Ukrajna támogatásáról és Oroszország elítéléséről csütörtökön az Európai Parlament elfogadott egy határozatot, melyet a jelen lévő fideszes képviselők is támogattak.

Orbán Viktor a szerdai nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, még nem látta a jogállamisági mechanizmus megindításáról szóló levelet, de akármi van abban, biztos, hogy Magyarország nem szállít fegyvert Ukrajnába, nem engedi a szankciók kiterjesztését az orosz gázra, olajra, és nem enged „genderügyben” sem.

Az Európai Parlamentben egy olyan állásfoglalásról szavaztak április 7-én, amiben az EP-képviselők az orosz olaj- és gázembargó bevezetését követelik. Ezenfelül az EP felszólította az Európai Tanácsot, hogy azonnal állítsák le a nukleáris fűtőanyagok importját Oroszországból. És a határozat külön említi a Roszatom magyarországi beruházásának azonnali leállítását is, ami pedig Paks 2-ről szól. Azt is kimondták, hogy a tagállamok külön-külön, de EU-s szinten is adjanak fegyvereket Ukrajnának.

Név szerint szavazott minderről igennel: Bocskor Andrea (aki egyébként Kárpátalját képviseli a fideszes EP-csoportban), Deli Andor, Gál Kinga, Kósa Ádám, Schaller-Baross Ernő és Tóth Edina. 

A fideszesek is támogatták azt, ami ellen Orbán Viktor kampányolt

A hat fideszes képviselő ezzel teljesen szembement az Orbán Viktor által eddig képviselt szankciós politikával. Orbán a választás előtt azzal kampányolt, hogy a kormánya megakadályozza a gázra és olajra kivetett szankciókat, és a paksi beruházást is az oroszokkal kívánja folytatni. A fegyverszállítások lehetőségét pedig teljesen kizárta, sőt az ellenzéket vádolta azzal, hogy fegyverszállításokkal háborúba akarja keverni Magyarországot, emlékeztet a 444. hu.

A fideszes EP-delegációt vezető Gál Kinga a Facebookra írt posztjában igyekezett feloldani az ellentmondást. A képviselő azt írta, hogy nem értenek egyet a határozatban lévő szankciókkal, de az európai egység és Ukrajna támogatása érdekében azért megszavazzák. A poszt annyiban zavaros, hogy azzal kezdi, az energetikai szankciókat nem szavazzák meg, ezzel arra utalhatott, hogy nem akarták eredetileg, hogy belekerüljön ez is, de végül ezzel együtt mégis megszavazták. A kommentelői többségét sikeresen megtévesztette, mert többen is gratuláltak neki, hogy vétózott. A paksi bővítés leállítására nem tért ki, arról nem írta, hogy úgy szavazza meg, hogy nem akarja megszavazni.

A hat fideszes EP képviselő mellett igennel szavazott az ellenzékből Ara-Kovács Attila és Molnár Csaba (DK), Gyöngyösi Márton a Jobbikból és Cseh Katalin a Momentumból. A többi ellenzéki nem volt jelen a szavazáskor.

Az EP 513 igennel, 22 nemmel és 19 tartózkodással, azaz elsöprő többséggel fogadta el a határozatot.

Az elfogadott szöveg pontjai:

Az EP-határozat jogilag csak javaslatnak számít. Azt fejezi ki, hogy az EP ezeket a lépéseket várja el az Európai Tanácstól, azaz a tagállamok kormányaitól. Az EU-s külügyminiszterek hétfőn ülnek össze, és vitatják meg az újabb szankciók kivetését, írja a 444.hu.

Exit mobile version