Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

A CÖF-nek nyertes lottó szelvény nélkül is fizetett 170 milliót a Szerencsejáték Zrt.

Fotó: pixabay/nosheep

Az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. leánycége, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP) 2018-ban 70 millió, 2020-ban pedig 100 millió forint támogatást adott a Békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítványának. Az SZNP az Átlátszónak és a K-Monitornak is kitakarva küldte meg a támogatási szerződéseket, mert szerintük a részletek üzleti titoknak minősülnek. Mi pereltünk, a K-Monitor pedig a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordult, és ez utóbbi felszólítására (minket megelőzve) megkapták az állami cégtől a kitakaratlan iratokat. A papírokat megosztották velünk, mutatjuk a tartalmukat.

A Fidesz-kormányt Békemenetekkel, nyilatkozatokkal, plakátokkal és egyebekkel nyíltan támogató Civil Összefogás Fórum (CÖF) mögött egy alapítvány, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) áll. A CÖKA valahogy vonzza a közpénzt, több állami cég is adott már neki milliókat az elmúlt években.

Az állami tulajdonú lottóvállalat, a Szerencsejáték Zrt. támogatásokat osztó leánycége, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP) 2020. júniusban 100 millió forintos szponzorálási szerződést kötött a CÖKÁ-val. Vagyis leegyszerűsítve, ennyi pénzt adott a kormány kedvenc civil szervezetének. Korábban, 2018 végén a Szerencsejáték-cég pedig 70 millió forintos támogatási szerződést kötött a CÖF-ös alapítvánnyal.

Logók, bannerek, molinók és roll-upok

A K-Monitor is kikérte a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft.-től a CÖF-ös szerződéseket, és ők is úgy kapták meg, hogy a lényeget kitakarta belőlük az állami cég. A civil szervezet azonban velünk ellentétben nem pert indított, hanem a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordult. A NAIH eljárást indított, és ennek eredményeként az SZNP nemrég megküldte a K-Monitornak a CÖF-fel kötött megállapodásokat, amiket ők megmutattak az Átlátszónak.

A 2018-as dokumentum szerint az akkori 70 millió forintos támogatásért cserében a CÖF-nek az alábbiakat kellett teljesítenie:

A 2020-ban kötött szerződés szerint az akkori 100 millió forintos támogatásért cserében a CÖF-nek hasonló feladatokat kellett teljesítenie:

Sok közpénzt kaptak már

A CÖF-nek adott leghíresebb állami donáció a Magyar Villamos Műveké (MVM) volt: 2017-ben szintén adatigényléssel derítettük ki, hogy az állami tulajdonú energiavállalat előző évben 508 millió forinttal támogatta meg a CÖF-öt. Némi pereskedés után megtudtuk, hogy a bő félmilliárd forintból 433 milliót négy rövid imázsvideóra költött el a CÖF, de az MVM-támogatásból finanszírozták a Brüsszel elleni komikus brüsszeli tüntetést, és egyes fellépőik gázsiját is.

Tavaly a Magyar Fejlesztési Banktól kapott 25 millió forintot a kormány kedvenc civil szervezete, és a Szerencsejáték Zrt. leánycége is adott nekik újabb 40 milliót, de a részleteket titkolják. Legutóbb pedig arról írtunk, hogy decemberben a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-től kaptak 3 milliót a Békemenet szervezői.

via atlatszo.hu

Exit mobile version