Vírus után sem marad Magyarország veszélyhelyzet nélkül, tizedjére módosult az Alaptörvény

- Advertisement -

Elfogadta az Alaptörvény, Magyarország alkotmányának X. módosítását (.pdf) a kormánytöbbség, írja a 444.hu. A javaslatot, melynek értelmében a jövőben a kormány egy szomszédos országban fennálló

  • fegyveres konfliktusra;
  • háborús helyzetre;
  • humanitárius katasztrófára;

hivatkozva is veszélyhelyzetet hirdethet.

Vírus után sem maradhat Magyarország veszélyhelyzet nélkül. Miért is nem?

Mert az Orbán-kormánynak ezzel tovább bővülnek a lehetőségei arra, hogy veszélyhelyzetet hirdessen ki. A járvány miatti veszélyhelyzet több mint két évvel a meghirdetése után, a tervek szerint május 31-én megszűnik, de az új Alaptörvény módosítás után lehetőség lesz a háború miatt fenntartani a rendkívüli jogrendet.

Veszélyhelyzet esetén ugyanis a kormány olyan rendeleteket alkothat, melyekkel egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, valamint rendkívüli intézkedéseket hozhatfoglalja össze a lényeget a 24.hu.

A határozatot 136 igen, 36 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül fogadták el. A DK-frakció már korábban jelezte, hogy nem vesz részt a szavazáson, míg a Jobbik, a Momentum, az MSZP, a Mi Hazánk, a Párbeszéd és az LMP képviselői nemet nyomtak.

Politikailag veszélyben

Magyarországon 2015 óta különböző veszélyhelyzetek válfajai váltják egymást, emlékeztet a merce.hu. Először a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet hajlította a jogot, majd jelentősebb tartalmi változást az egészségügyi veszélyhelyzet 2020. március 11-i bevezetése hozott. Ennek keretében az egészségügyiek mellett számos politikai korlátozást is bevezettek, például

  • jelentősen megnövelték a kormány döntési jogköreit,
  • az önkormányzatokban pedig gyakorlatilag mindenhatóvá tették a polgármestereket, így mind a kormány, mind a polgármesterek lényegi ellenőrzés nélkül hozhattak döntéseket.
  • Emellett – noha választásokat valamint országos népszavazást lehetett tartani – felfüggesztették többek között a helyi népszavazások megtartását is.

Most pedig jöhet a háborús és humanitárius veszélyhelyzetre való hivatkozás.

- Advertisement -
Exit mobile version