A jégkármérséklő rendszer miatt lehet aszály Kelet-Magyarországon?

- Advertisement -

A gazdák szerint a Jéger miatt nincs elég eső Békésben – írja a Beol.hu.

Az Országos Jégkármérséklő Rendszer, a Jéger működéséről tartottak fórumot hétfőn több Békés megyei településen. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) jégkármérséklő rendszerének üzemeltetési vezetője, Kocsis Áron tartott előadást. A gazdák körében egyre nagyobb a feszültség a tomboló aszály miatt, sokan a Jéger rendszert teszik felelőssé az eső elmaradásáért.

Kocsis Áron elmondta, a Jéger egy országos rendszer, hazánkban összesen 986 generátor található. A rendszer április 15-től szeptember 30-ig működik olyan módon, hogy ha az Országos Meteorológiai Szolgálat szakembere úgy látja, hogy egy adott helyen a következő 2-3 órában jégveszélyes zivatar alakulhat ki, akkor arról jelzést küld, és helyben bekapcsolják a generátorokat. Az eszközök ezüst-jodidot küldenek fel a felhőzet magasságába. Az OMSZ folyamatosan, 24 órában figyeli az ország területét és amikor a modellek és az előjelzési logikák alapján úgy látják, hogy jégeső is lehet, az adott járásban a kezelők 2-3 órával a zivatar várható érkezése előtt bekapcsolják a generátorokat.

Két fajta generátort működtetnek. Az automata generátort a központból kapcsolják be, ha legalább narancssárga a riasztás. A manuális generátorkezelőknek egy mobil applikáció jelzi, hogy, hogy működtetni kell az eszközöket. 

Kocsis Áron elmondta, a jégkármérséklő leginkább a mezőgazdaságot védi, de a legkomolyabb károk nagyon gyakran nem is az agráriumot érik, hanem a lakosságot, az autókat, házakat, egyéb ingóságokat. Hozzátette, a kezelők Somogyban, Tolnában, Baranyában és Bács-Kiskunban arra kérték, hogy még több generátort állítsanak üzembe.

A generátor működése során az ezüst-jodid apró szemcsékre bomlik szét, egy eszköz egy óra alatt egy gramm ezüst-jodidot juttat fel az égbe. A talajgenerátor acetonos ezüst-jodid oldatot éget el, és az így keletkező ezüst-jodid molekulák feláramlással a felhők felsőbb rétegeibe jutnak, ott a kialakult jégszemeket már nem tudják megszüntetni, de csökkentik a további kialakuló jégszemcsék méretét és kialakulását.

A gazdák közül a legtöbben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy nincs szükség a rendszerre, sokan számoltak be „szétszakadó”, kettéváló felhőkről, hasadó felhőkről és emiatt elmaradt esőről. Felmerült kérdésként, hogy a szakemberek tudják-e tudományos tanulmánnyal igazolni, hogy a generátor nincs hatással az időjárásra. Mint elhangzott, annyi hatása mindenképpen van, hogy csökkenti a jég méretét.

Siklósi István polgármester összegezve a fórumon addig elhangzottakat úgy fogalmazott, nem látja bizonyítottnak, hogy a rendszer az oka annak, hogy nem esik az eső, de – hangsúlyozta – annak ellenkezőjét sem. Kiemelte, többekkel beszélgetve egy nyilatkozatot terveztek, ami arról szól, hogy kérik az Országos Jégkármérséklő Rendszer leállítását, a természetbe való beavatkozás ilyen formájának megszüntetését. A nyilatkozatot bárki aláírhatta a fórumon, illetve aláírhatja. A polgármester kiemelte, ha a leállítás megtörténne, akkor látná bizonyítottnak, hogy van-e hatása ennek a rendszernek a csapadékváltozásokra.

Javaslatként hangzott el, hogy a gazdák szavazzanak arról, hogy szeretnék-e, ha a rendszer tovább működne, mert az aláírásgyűjtés eredményében nem bíznak száz százalékosan. A véleménykülönbségek nem igazán enyhültek.

- Advertisement -
Exit mobile version