Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Az oktatás nem befektetés, hanem költség – állítja legújabban a kormány

KecsUP illusztráció - Források: Bankó Gábor/444, Pixabay/Mojpe

A keddi kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter összefüggésbe hozott több ügyet is a pedagógusbér-emelésekkel. Az egyik ilyen ügy az Európai Bizottságtól várt vitatott támogatások. Olyan érzésünk lehet, mintha a kormány szerint csak abból lehetne emelni a tanárok fizetését, pedig ez nem igaz. A másik ügy a Vodafone megvásárlása – amit hitelből kívánnak megvalósítani – eszerint a vállalat nyereségéből akár a pedagógusok béremelésére is lehet költeni. (De már magából a felvásárlási összegből rendezhetné az állam a béremelést.)

Gulyás újságírói kérdésre válaszolva magyarázta el a képletet:

telekomóriás-felvásárlás = üzlet, oktatásra többet fordítani = költség.

Azonban a kormány hivatalos álláspontja a múltban nem ez volt. Néhány példa:

Józan ésszel belátva nem kérdés, hogy az oktatás meglehetősen jó befektetés – erről szakmai konszenzus is van. Korábbi tanulmányok ezt támasztják alá a közoktatásról, a felsőoktatással kapcsolatban pedig 2009-ben az OECD úgy számolt, hogy itthon egy diploma megszerzése az államnak kb. 25 ezer dollár kiadást jelent, míg adók és járulékok formájában sok éves összevetésben 275 ezer dollár bevételt hoz, vagyis tizenegyszeresen megtérül.

A tendencia azonban az, hogy nagy mértékben csökken a tanárok keresetének vásárlóereje. Ennek oka, hogy a kormány az elmúlt hét évben befagyasztotta a pedagógusbéreket és a 2014-es minimálbérhez igazította azokat. Tavaly rekordot döntött a betöltetlen tanári állások száma, volt olyan beszámoló is, ami szerint 160 ezer forint volt egy tanár alapfizetése az ország egyik legjobb gimnáziumában.

Ma a magyar diplomás-átlagbér 60 százalékát kapják a tanárok, szinte feleannyit, mint más hasonló végzettségű emberek. Elismerik a fideszes politikusok, hogy jogosak a követelések, azonban konkrét ígéretek a béremelésre nem voltak. Pintér Sándor belügyminiszter, aki már az oktatásügyért is felel, a parlamenti meghallgatásán azt mondta: „Nem ígérek semmit, és azt betartom.”

Februárban viszont rendeletbe foglalták azt a törvényjavaslatot, ami a tanársztrájk korlátozásáról szólt. Ez indította el a tanárok polgári engedetlenségi mozgalmát. A pedagógusoknak egyébként nemcsak az alacsony bér fáj, hanem a szakmai autonómiától való teljes megfosztottság is.

via 444.hu

Exit mobile version