37 forintról 237 forintra nő az áramár, tízszeresére drágul a gáz. Nagy kérdés, hogy ki tudják-e gazdálkodni, át tudják-e hárítani a pékségek, az éttermek, a mosodák a költségemelkedést a fogyasztóikra. Ha nem, a kisebb vállalkozások körében komoly csődhullám következhet be.
Csökken a lakosság vásárlóereje, elkölthető jövedelme, ilyenkor a sokszoros energiaköltséget egy az egyben áthárítani nyilván nem könnyű. Az energiafogyasztók helyzete különböző. A lakosságot most vegyük ki a képletből, hiszen ők még a rezsinövelés után is sokkal alacsonyabb átlagárral kalkulálhatnak.
Fejes Tibor, az Audax Renewables Kft. ügyvezetője szerint három csoportot lehet megkülönböztetni.
- Az első csoportba azok a cégek tartoznak, amelyek már eddig is versenypiaci árat fizettek.
- Van egy olyan kis- és középvállalkozói kör, amely egyetemes szolgáltatás keretében, rezsiáron kapta eddig a gázt és az áramot, de augusztus 1-vel kikerült ebből a kedvezményezett csoportból.
- A kkv-k körében van egy eddig nagyon szerencsés kör is, amely még a Covid idején, nagyon alacsony energiaárak mellett szerződött két-három évre (ezek inkább kkv-k, mert a nagyobb ügyfelek jellemzően csak egy évre szerződnek). Ha egy ilyen fogyasztó nem ritkán 18–20 forint/kWh áron tudott szerződni, ő ma is ennyiért kap áramot, de amikor az idén újra szerződnie kell, ma az ár bőven 200 forint felett lesz, vagyis ők tízszeres áremelést (költségnövekedést) fognak realizálni.
Ebből a drasztikus környezetváltozásból sajnos nagyon sok csőd lehet, és a nagy energiakereskedők kintlévőségei is megnőttek.
Sajnos mind a 238 forint/kWh-s áram, mind a 30 forint/MJ gázár reális. A kereskedő a piaci árra amúgy valamit rátesz a szolgáltatásai miatt, ami abból adódik, hogy a kkv olyan szolgáltatást kap, mint a török all inclusive nyári utak, vagyis bármikor korlátlanul lehet fogyasztani, akár csúcsidőben is (természetesen nem étel-italt, hanem áramot). A kereskedő vállalja a kiegyenlítés, az egyenletesen elérhető áram költségeit.
A kereskedő szempontjából a kis és a nagy ügyfél kiszolgálása egészen más. A kis ügyfél most nagyon magas árat kap, de legalább kap árat. A kisvállalkozásnak a kiszámíthatóság nagyon fontos, vagyis neki azért még a biztosan magas ár is megnyugtatóbb, mintha nem tudná, hogy 2023-ban mivel kell kalkulálnia.
Hogy lehet ennek vége? Turai József energetikai szakember szerint:
„várjuk együtt a csodát”.
Vagyis arra ugyan nem nagyon számíthatunk, hogy az orosz–ukrán piacon valaki felemeli a fehér zászlót, így az árak csak attól mehetnek lejjebb, ha nagyon visszaesik a fogyasztás.
Ezt maga az áremelkedés, de sajnos a csődhullám is előidézheti. Megdöbbentő, de igaz, a szakember napi bontásban vizsgálja a hazai áramfogyasztást, és augusztusban már rendszeresek azok a napok, amikor 10 százalék feletti mértékben esett vissza a fogyasztás a bázisévhez képest.
Lehet, hogy ez már a rezsinövelés hatása, vagy az idén többen utaztak külföldre szabadságra, szeptembertől már tisztábbak lesznek az összehasonlítások.
via TELEX