Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szerint nincs olyan üzleti modell, amellyel ki lehet gazdálkodni a tízszeres gázáremelkedést. A mostani krízis teljesen más, mint a Covid alatt volt, mert a gazdaság tudott működni a nyolc hónapig tartó bezárások mellett is. A korlátozások feloldása után az emberek vissza is tértek a vendéglátóhelyekre. A mostani válságban azonban úgy csökken a vásárlóerő, hogy közben az alapanyagárak is emelkednek.
Nagy bajban vannak a cukrászatok, a pékségek és a sütödék, van, hogy már a költségek 30 százalékát az energiakiadások teszik ki. Sokaknak a költségei olyan nagyok, hogy azt már nem tudják áthárítani a vendégekre. Szinte biztos, hogy egy bezárási hullám közeledik, a vendéglátóhelyek valószínűleg januártól fognak nagy számban bezárni. A karácsonyi időszaktól még várnak nagyobb bevételt a vendéglátósok, így ezt az évet még végig viszik, aztán ebből a bevételből lehet majd tartalékot képezni – véli a szakember.
A kereslet vissza szokott esni január-februárban, így
Helyette elég áprilisban kinyitni, amikor már a fűtési számlák is alacsonyabbak.Az ipartestületi elnök úgy látja: ahhoz, hogy az ágazat életben maradjon feltétlenül szükség van állami segítségre.
via novekedes.hu