A tervezett módosítás lényege az, hogy a kormány tisztázná: az állam csak akkor segít a rászorulókon, ha a család, az önkormányzat és a karitatív szervezetek már nem tudnak. A törvényjavaslatot aztán az utolsó pillanatban mégis átírták a kormány képviselői, az új szövegezés szerint az egyházak és a karitatív szervezetek már előzik meg az államot abban a sorrendben, ahonnan a segítséget a rászorulók várhatják – összegez a 24.hu.
A gondoskodási sorban a következő szinten a települési önkormányzatok állnak, azzal a kikötéssel, hogy kizárólag a jogszabályban meghatározott feltételek szerint áll fenn gondoskodási kötelezettségük. Az önkormányzatot követi az állam gondoskodási felelőssége. Az állam és az önkormányzat együttműködik az egyházi és civil szervezetekkel a szociális gondoskodási feladatok ellátása során. A szociális intézmények és intézkedések rendszerének kialakítása és működésének biztosítása az állam és az önkormányzatok feladata.
Miközben a parlament megszavazta a szociális törvény módosítását, mellyel az állam az egyénre hárítja a gondoskodás felelősségét, a parlament előtt hullazsákokba bújva szemléltették szociális dolgozók, milyen következményekkel járhat a törvénymódosítás – közvetítette élőben a Mérce. A törvény zárószavazásakor a Párbeszéd-frakció öt tagja felállva tiltakozott, rajtuk fehér póló volt, amin az volt olvasható: Stop “Lex Megdöglesz”. A módosítás miatt az LMP Alkotmánybírósághoz fordult.