Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Éjszaka kiadott jogszabályok, amik befolyásolják az életünket

A parlamenti képviselők leteszik az esküjüket a 2022-es választások után - Fotó: Mohos Márton/24.hu

A HVG szedte csokorba azokat a jogszabályokat, amik késő este jelentek meg a Magyar Közlönyben, és amelyek jellemzik a mai magyar jogalkotást. Ilyen például a járvány miatti intézkedések, a benzinár szabályai, és a legutóbbi, a tojás és burgonya ársapkája.

A magyar kormány döntéshozatalának átláthatatlanságát mutatja, ahogy éjszakai közlönyökben adnak ki olyan döntéseket, amelyek rengeteg ember életét befolyásolják. Általában úgy, hogy az alapokat már bemondják órákkal korábban – ha jó hír, akkor Orbán Viktor egy Facebook-videóban jelenti be, ha pedig rossz, akkor kiküldenek egy államtitkárt a Kormányinfóra.

Íme az utóbbi idők éjszakai rendeletei:

Napokon át ígérgette a kormány, hogy újabb árstopokat fog bejelenteni, először az M-es tojásokra, majd később az összes méretűre vonatkozóan, majd a Kormányzati Tájékoztatási Központ közölte, hogy már másnaptól életbe lépnek az új szabályok, késő este pedig már meg is jelent a rendelet. Mivel az üzletek képtelen voltak egy éjszaka átírni az árakat, így jött egy csavar és türelmi időt kaptak november 14-ig.

A kormány nagy kapkodással próbált lépést tartani a koronavírus okozta eseményekkel. Március 23-án délelőtt Orbán Viktor bejelentette, hogy kibővítik a gazdaságvédelmi programot, a részleteket egy esti kormányrendeletben sorolják majd. Néhány perccel éjfél előtt jött ki a rendelet, amivel azért siethettek, mert a legtöbb ilyen rendeletnél a szabály az, hogy a kihirdetését követő napon lép életbe.

2020. március 30-án, délután három óra körül szavazták meg a törvényt, másfél órával később Kövér László elküldte Áder Jánosnak aláírásra, ő pedig újabb egy óra múlva kiadott egy közleményt arról, hogy megvizsgálta, és mindent rendben lévőnek talált benne. Éjfél előtt kicsivel kijött a Közlönyben a törvény, így másnap már hatályos is volt.

Éjfél előtt jelent meg a Közlöny, amiből kiderült, mit is jelent az aznap, 2020. november 3-án kora este Orbán által közölt rendkívüli jogrend. Éjfél és hajnal öt között senki nem mehet ki az utcára, kivéve akinek dolga van, a diszkók nem is nyithatnak ki, a kocsmák viszont igen, a sporteseményeken pedig két néző között két üres helynek kell lennie.

Percekkel az után, hogy a Parlamentben a kormány letette az esküt, Orbán az Országháznál és a Magyar Közlönynél is fontosabb helyen tett bejelentést: a Facebookon közölte, hogy háborús veszélyhelyzetet hirdet.

Gulyás Gergely bejelentette a Kormányinfón, hogy másnaptól csak a magyar rendszámú autókat lehet 480 forintért megtankolni, a részletszabályok éjfél előtt percekkel jöttek ki.

Szeptember 19-én késő este a Kormányzati Tájékoztatási Központ kiadott egy közleményt arról, hogy az állam saját magán fog spórolni. Nem sokkal később pedig jött is a rendelet, 25 százalékos gázfelhasználás-csökkentést írtak elő az állami intézmények és gazdasági társaságok részére.

Október 26-án késő este jelent meg a rendelet a Magyar Közlönyben, hogy aki október 31-éig bejelenti az igényét, az még betáplálhatja a megtermelt napenergiát villamosenergia-hálózatba, az azután igényt bejelentők csak saját használatra fordíthatják az áramot. Mivel ez egy szerdai este volt, 29-30-a hétvégére esett, a 31-e, hétfő, pedig munkaszüneti nap volt, a kormány valójában két munkanapot adott mindent elintézni.

Exit mobile version