Van egy hosszú folyosó a Kúria díszterme felé, amin ott van minden volt kúriai elnök portréja. A közelmúltig volt egy keret kép nélkül azzal a felirattal, hogy az illető portréját „a vészterhes időkben vállalt szerepe miatt nem állítják ki”.
A portré Szemák Jenőé volt, akit 1944 novemberében neveztek ki a nyilaskeresztesek a kúriai elnökévé, és aki később Németországba menekült. A kép nemrég visszakerült a falra. A kép alatt a következő olvasható:
„Dr. Szemák Jenő a nyilas hatalomátvételt követő alkotmányellenes kinevezését kényszerű szükség nélkül fogadta el. A Kúria kitelepítését Sopronba fenyegetést alkalmazva támogatta.”
Hosszú tanácskozás után döntöttek úgy, hogy kiteszik a portrét – közölte a Kúria, azt azonban nem árulták el, hogy miért döntöttek így, és ki rendelte el a kép visszarakását. Azt írták, hogy Szemák esetében két szempontnak kellett eleget tenni, egyrészt a történeti hitelességnek, másrészt az elnöki tevékenység megítélésének. Az, hogy korábban kint volt a portréja megfelelt a történeti hitelességnek, de a másik szempontot figyelmen kívül hagyta. Akkor azért vették le a falról, mert kifogások érték, így azonban a történeti hitelesség sérült. Végül egy magyarázó szöveg kíséretében tették vissza a portrét.
„Meggyőződésünk, hogy a múltat nem lehet eltörölni, hanem fel kell dolgozni, ezért nem lehet eltüntetni dr. Szemák Jenő képét a kúriai elnökök közül. Az eseményekkel, tényekkel – azokat az adott történelmi keretek között értelmezve – szembe kell nézni.”