A sportfogadás egyre népszerűbb hazánkban is. Persze nem a filmekből ismert jelenet, hogy a főszereplő kimegy a lóversenyre és megteszi tétjeit. Immár a sportfogadás sok más tevékenységhez hasonlóan beköltözött az online platformokra. Ezáltal egyre szélesebb játékkínálat várja a játszani és kockáztatni vágyókat. Na, de mi az az e-sport és hogyan tűnik fel a sportfogadás világában? Lehet, hogy egyre nagyobb teret fog majd hódítani a folyamatosan fejlődő internetes világban?
Mi az az e-sport?
Az e-sport nem más, mint az elektronikus sport rövidítése. Akik ebben a műfajban mérkőznek meg egymással, amatőr vagy profi módon űzhetik a videójátékokat. Érdekesnek tűnhet esetükben a sport, illetve a sportolói megnevezés, hiszen a játékok és a versenyek alkalmával nem a fizikai erőnlétükre építenek. Ez az utóbbi egy évtizedben egy életformává nőtte ki magát, mivel immár akár szabályos munkahely is lehet belőle. Ennek feltételeinek megteremtése természetesen nem egyszerű, mivel az adott ,,munka- vagy lakóhelyen” megfelelő mennyiségű és minőségű számítógéppel kell rendelkezni. Vajon a fogadóirodák játékkínálatában is hamarosan túlsúlyban lesznek?
Az e-sport műfajai
E-sport alatt ne csak a már megszokott sportágakat keressük, hanem teljesen más játékkínálatot. Lövöldözős és verekedős játékok, kártya- és stratégiai játékok ugyanúgy megtalálhatóak a palettán, mint a különböző sportok videójátékbeli leképzései. A 90-es években jelentek meg a verekedős játékok, amelyekben két ember mérkőzik meg egymással, majd az akciójátékok. Egy folyamatosan fejlődő területről van szó, ami újra és újra meg szeretne lepni újdonságokkal. Az e-sportok nem véletlenül terjednek rohamosan, hiszen több online platform, sőt néhány tévészolgáltató is segítik őket ebben a törekvésben.
Magyarországon még nem áll mögötte kultusz
Míg külföldön már egyfajta kultusz övezi az e-sportot, Magyarország még nem tűnik ennyire befogadónak irányába. Nálunk még nagyon gyerekcipőben jár ugyan, de az utóbbi években némely esemény próbálta felhívni rá a figyelmet. Az online platformok előszeretettel nyújtanak hozzá lehetőséget, így igazából csak a nyitottság áll még ennek a szórakozásnak az útjában. Már azért hazánkban is fellelhetőek olyan honlapok, amelyek bemutatják az e-sportok világát, aktuális híreket és eseményeket osztanak meg. Talán nem meglepő, hogy a nemzetközi porondon nagyobb sztároknak saját gamer-csapatuk van. Lehet, hogy a jövőben olyan lesz ez majd, mint saját foci- vagy kosárlabdacsapatot tartani?
Sport, de mégsem?
Valljuk be, kicsit furcsa, hogy valamit úgy hívunk sportnak és bizonyos személyeket sportolóknak, hogy nincs mögötte edzés, fizikai erőnlét. Kicsit sem összehasonlítható például azokkal, akik évtizedeket edzenek, hogy eljussanak az Olimpiai Játékokra. Viszont ha az érem másik oldalát vizsgáljuk, megláthatjuk benne a lehetőséget. Hiszen így mindenkinek megadatik, hogy egy sportágban sikeres legyen függetlenül a saját testi és anyagi feltételeitől. Akarhatnék én maratonfutó lenni, ha nincs meg hozzá az alkatom. Akarhatnék profi focista lenni, ha nincs meg hozzá az anyagi és szülői háttér, mert a versenyszerű sport sok lemondással is jár. Mivel az e-sport világa Magyarországon még kevéssé elterjedt, talán egyszerűbb megtalálni a lehetséges utakat.
Van az e-sportnak jövője?
Bizony nagyon úgy tűnik, hogy van. Folyamatosan fejlődik, egyre csak terjed, s a hozzáértők szerint akár közkedveltebbé válhat, mint a Formula-1 vagy a Bajnokok Ligája. Igen magas főnyeremények motiválják a résztvevőket, hogy minél többen adják a fejüket versenyzésre. És ha kialakul ez a műfaj minden szegmensével együtt, akkor csak idő kérdése, hogy a sportfogadások világában is taroljon.