Salacz László szerint jelentős kiadással járna, ha emelnék az SNI gyerekek utazási támogatását

- Advertisement -

Fogyatékos és sajátos nevelési igényű gyermekek (SNI) kísérőjükkel együtt utazási költségtérítésre jogosultak. Kilométerenként összesen 21 forintot vehetnek igénybe, amit a gondozást és fejlesztést nyújtó szakintézmény igazol. Ezt az összeget javasolta az ellenzéki képviselő emelni, amit azzal utasított el a kormányoldal, hogy jelentősen megterheli a központi költségvetést – 600 millióról 1,3 milliárd forintra. Magyarországon több mint 97 ezer SNI gyermek szorul speciális segítségre.

Z. Kárpát Dániel (Jobbik), a Parlement Népjóléti Bizottság november végi ülésén ismertette javaslatát, miszerint a biztosított kilométerenkénti összeget emelte volna 50 forintra. Indoklásában a megemelkedett üzemanyagárak, a 27 százalékos áfa, és az általános drágulás szerepelt. Ahhoz, hogy a parlament elé kerüljön egy módosító javaslat, át kell mennie a Törvényalkotási Bizottságon (TAB). A Jobbik javaslatát a kormánypárti többség elutasította.

A bizottság alelnöke, Kecskemét fideszes országgyűlési képviselője, Salacz László azzal érvelt az emelés ellen, ha a kilométerre vonatkozó díjazás felemelésre kerül, az „jelentős költségvetési kiadással járna”. A fogyatékos és SNI gyermekek utazási támogatására 2021-ben gépkocsival történő utazás esetén 573 millió forint került kifizetésre. „A 21 forint/kilométer összeg 50 forint/kilométer összegre történő emelése esetében az Egészségbiztosítási Alapban ez a kiadás 1,363 milliárd forintra nőne” – számszerűsítette a politikus. Ha a támogatás összegét növelnék, szerinte akkor a gépkocsival utazók száma is emelkedne, ami további többletkiadást eredményezne – tette hozzá. Salacz megemlítette, az SNI-s gyermek és kísérője 90 százalékban támogatott menetjeggyel tudnak tömegközlekedni. És a kormány családvédelmi intézkedései között felsorolta – az időközben már megszüntetett – benzinárstopot.

10 év alatt 20 ezerről nőtt az SNI gyerekek száma

Évről évre emelkedik a sajátos nevelési igényű (SNI) óvodás és iskolás gyermekek száma, ezzel együtt pedig a családok terhei is. 10 év alatt, 77 ezerről 97 ezerre nőtt számuk a KSH alapján. Az enyhébb tanulási és viselkedési nehézségekkel küzdő gyermek esetén is a különórákat, utazási költségeket, fejlesztéseket, étrend-kiegészítőket, gyógyszereket kigazdálkodni sem egyszerű; a súlyos és halmozottan fogyatékos gyermekek esetében még több a kiadás. Nem kell magyarázni, hogy egy sajátos nevelési igényű gyermek felnevelése, oktatása rengeteg idővel és pénzzel jár.

Ezért is fontos, hogy a különböző támogatások és kedvezmények (például ápolási díj, kedvezményes utazás, emelt összegű családi pótlék, közgyógyellátás, gyes a gyermek 10 éves koráig), amelyeket a családok igénybe vehetnek, arról pontos és kellő mennyiségű információt kapjanak az érintettek. Sok szülő azonban nem tudja, hogy több tízezer forint is járhat évente, amit igényelhet SNI gyermeke után. Például gépkocsival történő utazás esetére is, aminek megemelésére egyelőre nem kerül sor.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Egy csomó drágítás jöhet Kecskeméten: ha megszavazzák, többet kell majd fizetni a nyugdíjas otthonokért, a gyermekétkeztetésért, az önkormányzati bérlakásokért is

Nagy díjemelés-csomagról szavaz a kecskeméti képviselő-testület november 28-ai ülésén. Az előterjesztések már fent vannak az önkormányzat honlapján, ezeket átnézve...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...
Exit mobile version