Petőfi Sándor egy boldog kecskeméti napjára emlékeztek

- Advertisement -

A költő 1843. január 25-én született névnapi versére emlékezett a Katona József Emlékház és a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület. Ünnepi koszorú került a hírös város reformkori kulturális életét idéző Jókai Mór emléktáblához. Székelyné Kőrösi Ilona történész elevenítette fel a Pálnapkor című vers keletkezésének körülményeit.

“Jókai Kecskeméten koszton és kvártélyon Gyenes Mihály városi főmérnök nél, egyben másodbírónál volt. Gyenes csinos háza a piaristák klastomával szemben állott, szép jegenyefás funduson. Lakótársa volt Gyenes Mihályék gyámfia, Pali: az ő névnapját ünnepelhették.” Írja Sütő József egy helytörténeti tanulmányban. 

Jókai 1842-44 között volt a Gyenes család vendége a mai Jókai utca 8. szám alatt. Barátjaként hívták meg a vándorszínész Petőfit a névnapra, aki 1843-ban három hónapot töltött a városban. Székelyné Kőrösi Ilona további részleteket osztott meg a Pálnapkor vidám versének születéséről. A megemlékezésen résztvevők megtudták, hogy Petőfi “violaszín frakkot viselt, sárga gombokkal”, és a város joghallgatóinak baráti köre befogadta a vándor költőt.

Az emlékkoszorút Dr. Sztachó-Pekáry István alpolgármester helyezte fel. A vendégek ezután újabb helyi legendákat idéztek az 1840-es évek kecskeméti értelmiségéről. Az 1843-as névnapi baráti összejövetelre tekintünk Petőfi Sándor egyik legboldogabb kecskeméti pillanatként.

Forrás:

Petőfi egy boldog napja Kecskeméten – Sütő József: Századok lelke (1995)

- Advertisement -
Exit mobile version