Nem tetszik az Uniónak, hogy a pénzekre kiírt közbeszerzési pályázatokon nincs valódi verseny, és nagyon magas arányban csak egyetlen ajánlat érkezik a feladatra. Az Orbán-kormány is egyetért szóban ezzel, ám a gyakorlat mást mutat. Ilyen például a Brüsszelt támadó kormányzati propaganda.
Két cég van monopolhelyzetben 2018 óta az állami kommunikációs piacon, a New Land Media és a Lounge Design. Balásy Gyula mindkét cég tulajdonosa, akiből a NER csinált sokszoros milliárdost. A két cégen évente több száz milliárd forint folyik át. Rajtuk keresztül hirdethetnek az állami vállalatok, és náluk landolnak Rogánék megrendelései is a propaganda legyártására.
A két cég 36 milliárd forint haszonra tett szert 2016 és 2021 között, ebből Balásy 22.5 milliárdot vett ki osztalékként. Előzetesen úgy tűnik, hogy kiváló évük volt tavaly is, bár a tavalyi adatok a májusi mérlegleadásoknál derülnek majd ki.
A közbeszerzési értesítőben időnként megjelenik, hogy megint kötöttek Rogánék egy keretszerződést a kormányzati propaganda formába öntésére a New Land Mediával és a Lounge Designnal. Ilyen:
- „Az állampolgárok életét kiemelten érintő kormányzati döntésekkel kapcsolatos feladatok ellátására”.
- „Az Európa jövőjét érintő nemzetközi és hazai színtéren történő kormányzati kommunikációval kapcsolatos feladatok ellátására”.
2018 óta közösen fut a két feladat, ami leginkább az EU bírálatát jelenti. Legutóbb január végén derült ki, hogy Rogánék 2022 legvégén újabb 11,8 milliárdos szerződést írtak alá Balásy cégeivel. Rogánék úgy adták ezt oda a Balásy-cégeknek, hogy az első pályázatokat leszámítva kizárólag ők adnak be ajánlatot, és verseny nélkül viszik a megbízást.
Kiderült az is Rogánék késve kiadott szerződéslistájából, hogy tavaly szeptemberben egyéves megállapodást kötöttek Habony Árpád egykori felesége, Kaminsky Fanni cégével. A Triton Communications Kft.-vel 760 millió forintért állapodtak meg a „közösségimédia-megjelenésekhez kapcsolódó kommunikációs feladatok ellátása a Miniszterelnöki Kabinetiroda számára” témakörben, elvileg egyéves időtartamra. A Közbeszerzési Értesítőben nincs nyoma ilyen közbeszerzésnek.
Magyari Péter a Korrupciókutató Központ Budapest adatai alapján megírta az EU-hoz és az általa keményen bírált egyszereplős pályázatokhoz kapcsolódva, hogy 2020-ban egy csekélyebb mértékű javulás már tapasztalható volt, és ez összefügg az EU nyomásával, ekkor kezdődtek ugyanis a decemberi szankciókba torkolló eljárások Brüsszel felől. A sokszereplős kiírások aránya ugyanakkor úgy javult, hogy csak EU-s pályázatokat érintette, ám közben a tisztán nemzeti költségvetésből finanszírozott kiírások esetén az egyetlen jelentkezővel végigment pályázatok aránya növekedett.
A propagandatenderek pont ilyenek. Hazai pénzből támadják Brüsszelt a gondosan kiválogatott cégeken keresztül.
via 444