Az egészségügyben, az oktatásban, a szociális szférában hagyományosan alacsony fizetésekről beszélünk, magas munkaerőhiányról és a szakmák elöregedéséről. Bérük az átlagkeresettől, ami a KSH legfrissebb adatai szerint bruttó 564 ezer forint, jelentősen elmarad. A megélhetést nehezítő körülmények viszont fokozódnak: magas infláció, csökkenő reálkereset, magas rezsiköltségek.
Valamelyest ezt hivatott kompenzálni a kecskeméti közgyűlés mai egyhangú döntése. A város a szociális és az egészségügyi ágazat dolgozói részére erre az évre vonatkozóan – az állami bruttó 12%-os szakmai pótlékon felül – további, az átlagosan 10%-os emeléshez szükséges forrást biztosít. A köznevelési ágazat foglalkoztatottjai esetében ugyanilyen döntés született. Szakmai pótlékukat a kormány januártól (jelentős viták mellett) 10 százalékkal emelte, most ehhez a kecskeméti önkormányzat pluszforrást szavazott meg, ami átlagosan 12 százalékos emelést jelent.
Döntöttek a kulturális ágazat munkavállalóinak bérfejlesztéséről is, amit a törvényben megszabott emelésen felül átlagosan 10 százalékkal emel meg az önkormányzat.
Az Intézmény- és Piacfenntartó Szervezet kollégáinak bére szintén 10 százalékkal növekszik 2023-ban, itt az éves cafeteria keret összegét 26 százalékkal növelték.


