Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Akkumulátorgyár Kecskeméten? – az ellenzék kimondatná a kecskeméti Fidesszel, ide ne épüljön

Fotó illusztráció / shutterstock.com

A kecskeméti ellenzéki frakció azt kezdeményezi, hogy a kecskeméti Fidesz-KDNP frakcióval közösen a kecskeméti közgyűlés mondja ki, hogy Kecskeméten, illetve közvetlen környezetében ne támogassák akkumulátorgyár építését. A Szövetség a Hírös Városért frakció tagjai ezt azután vetetik napirendre, hogy az elmúlt hetekben széles nyilvánosság előtt több település polgárai lakossági fórumokon és demonstrációkon nyilvánította ki Győrtől Debrecenig, nem kérnek a településeikre akkumulátorgyárat. Felháborodásuk legfőbb oka a gyárak által okozott környezetterhelés, az iszonyatos nagyságú vízigény.

Az Orbán-kormány gazdaságpolitikai célkitűzése ezzel szemben az, hogy Magyarország akkumulátorgyártó nagyhatalommá váljon; ezzel biztosítva a főként német érdekeltségű autógyárakban zajló elektromos meghajtású stratégiaváltáshoz szükséges energiatárolók gyártását.

A nemzeti konzultációkban erről nem kérdezték a helyieket, a győri és a debreceni tiltakozások pedig országos üggyé tették az előzetes tájékoztatás hiányában felmerülő lakossági félelmeket a tervezett gigaberuházásokkal szemben.

Kecskeméten?

A kecskeméti ellenzéki képviselők szerint az akkumulátort és alkatrészeit előállító üzemek

Ennél nagyobb probléma az, hogy erőforrásigénye az ilyen gyáraknak hatalmas, nem csak villamosenergiából, hanem vízből is nagyon sokra van szükség. Márpedig abból Kecskeméten, itt a Homokhátságon kevés van, és ezért a meglévő vízkészleteinket, amikor térségünket súlyosan érinti az elsivatagosodás, nem szabad kockára tenni ipari beruházások kedvéért – érvelnek a Szövetség képviselői.

Ez az az ok, ami miatt az országban több településen is aggódnak a helyiek. A debreceni gyár kiemelkedően magas vízhasználatáról szóló tanulmányt nemrég a kormányhivatal honlapjáról is eltüntették. Egymásnak ellentmondó számok röpködnek azóta is, mennyire vízre és milyen módon lehet az akkumulátorgyárak vízigényét kielégíteni. A kecskeméti ellenzéki képviselők az indítványukban azt írják, hogy

„Ezen gyárak vízfogyasztása – technológiától függően – naponta megegyezik egy megyei jogú város napi vízfogyasztásával”.

Ezt nem tudni, pontos számításokat senki nem készített, ami napvilágot látott volna. És az is kérdés, valóban terveznek-e a Mercedes városába akkumulátorgyárat építeni. Ezt egyértelműen sem ellenzéki, sem kormánypárti forrásaink nem erősítették meg. Lejer Zoltán, a kecskeméti környezetvédelmi bizottság elnöke is csak annyit mondott, megérti a polgárok aggodalmait, a helyi lakosokat nem lehet kizárni, ha ilyen terv felmerülne Kecskeméten. Erőpozícióból nem lehet ugyanis a jövő generációk életéről döntéseket hozni, melyeknek hosszútávú környezeti kihatásai vannak – tette hozzá az ellenzéki frakció vezetője. A Kecskeméten bővítő német autóipari cég azt viszont közölte már, ő az első megrendelője a debreceni CATL kínai akkumulátorgyárnak.

Nemzetvesztés

Az akkumulátorgyárakról szóló vita csak most élesedik. Minden politikai párt lényegében nemzetvesztésről beszél. A kormányzati ellenkampány az ellenzéki és zöld civil állásponttal szemben az, hogy aki az akkumulátorgyárak ellen tiltakozik, idegen érdekeket szolgál és a környezetvédelem ellen van. Hogy lecsillapítsák a gyárépítések körüli indulatokat, a kormánymédiából harsog a sorosozás, és a Fidesz-közeli influenszerek, valamint vezető politikusok gőzerővel magyarázzák, miért fontos a kínai gyár Magyarországnak.

Az ellenzékiek szerint – mondják egybehangzóan – az akkugyárak Magyarország energiafüggőségét csak tovább növelik, veszélyt jelentenek a hazai édesvízkészletre, a kínai akkugyárakat főleg külföldi vendégmunkásokkal töltik fel, és az Orbán-kormány Magyarország így is pusztuló természetei javait értékesíti a külföldi nagytőkének. Az LMP ezért országos népszavazást kezdeményezett annak érdekében, hogy csak ott épülhessen Magyarországon akkumulátorgyár, ahol ehhez a helyi lakosság helyi népszavazás útján hozzájárul. Ugyanezt tette a Momentum és a Mi Hazánk Debrecenben, ahol helyi népszavazáson szeretnék ugyanezt kimondatni; a Párbeszéd pedig parlamenti vitanapot kezdeményezett.

Hogy mi a kecskeméti Fidesz véleménye az akkumulátorgyárakról, és milyen további ellenérveket sorakoztatnak fel egymással szemben a kecskeméti kormánypárti és ellenzéki frakciók, azt a csütörtöki közgyűlésen hallgathatjuk meg. Az indítványról, miszerint a kecskeméti közgyűlés egyhangúan mondja ki: ne épüljön a városba és mellé akkumulátorgyár is ekkor fognak szavazni a városanyák és atyák. 

Exit mobile version