Elképesztő, hogy az Európai Tanácsban senki nem reagál arra a jelenségre, hogy a magyar titkosszolgálatok az oroszoknak szivárogtatnak. Éppen ezért Magyarország veszélyt jelent az EU-ra a nagy orosz befolyás miatt – állította Gwendoline Delbos-Corfield, az Európai Parlament magyarországi ügyekkel foglalkozó jelentéstevője, francia zöldpárti politikus. A brüsszeli városházán megrendezett „Városok a jogállamért” nevű rendezvény egy panelbeszélgetésén felszólalt Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, Didier Reynders, az EU igazságügyi biztosa, valamit a Szabad városok szövetségének több polgármestere is.
„Szeretnék kitérni a geopolitikai helyzetre, ahol ma Magyarország konkrét veszélyt jelent. Ez nem csak a politikai harcról szól. Nem értem, hogy az Európai Tanácsban a többi tagállam miért nem reagál. Ez egy konkrét veszély. Miért? Először is azért, mert mert van egy hely, Budapest, ahol az orosz befolyás továbbra is létezik. Itt persze nem a városvezetésről van szó. Évek óta tudjuk, hogy a kormány szervei, a titkosszolgálatok az oroszoknak szivárogtatnak.”
A politikus elmondta, hogy naponta születnek cikkek arról, mekkora veszélyt jelent Oroszország a régióra, de arról senki nem beszél, hogy ebben részt vesz egy uniós ország is. Magyarországon teret nyert a félrevezetés, a manipuláció.
„Mindössze tíz évre volt szükség a félrevezetés kiépítéséhez és ez számomra elképesztő. A legutóbbi választásokat a Fidesz két dologra építette. Az első az volt, hogy a kormány elhitette az emberekkel azt, hogy az Európai Unió fiatal magyarokat küldene a háborúba, Ukrajnába. A második dolog egy teljes képtelenség volt arról, hogy az Európai Unió az iskolás gyermekek nemének megváltoztatására készül. Számomra hihetetlen az, hogy egy ennyire elképesztő információ létezhet és terjedhet egy országban és ezt tényleg elhiszik az emberek.”
Magyarország esetében félő, hogy az EU elkésett a reakcióval, a folyamatot már nem lehet visszafordítani. A feladat inkább az az EU részéről, hogy ez a folyamat ne legyen fertőző, ne terjedjen át más tagállamokra – vélte Delbos-Corfield.
A magyar ügy nagy hatást gyakorolt az EU-ra, mert elkezdtek a jogállamisággal foglalkozni. Ugyanakkor a tagállamoknak és a polgároknak fel kell ismerniük azt, hogy az autokrácia álruhában támad. Mint mondta:
„Ma az Európai Unióban az autokrácia nem puccsal érkezik meg, nem katonai hatalomátvétel történik. Nem egyetlen nagy autokratikus pillanattal változik meg a rendszer, amikor azt mondanák, hogy innentől átvesszük az ország irányítását. A folyamat lassan zajlik, és végig jelen van a demokratikus álca. Úgy tűnik, megvan még a demokratikus társadalom és vannak választások is Magyarország és Lengyelországon. Ez jelenleg a probléma.”
Az Európai Parlament tavaly elfogadott állásfoglalása is erről szólt, amikor a képviselők kijelentették, hogy Magyarország már nem működő parlamenti demokrácia, hanem egy hibrid rezsim.
via Euronews