Hogyan néz ki a gyakorlatban egy korszerű hőszivattyú működési elve? Melyek azok a sajátosságok és mechanizmusok, amelyeknek a zavartalan megvalósulása az otthon költséghatékony, illetve környezetbarát működését támogatja?
Ennek a kérdéskörnek a kulisszatitkaiba engedünk betekintést a bejegyzésben. Bízunk benne, hogy ezzel azok számára is megismertethetjük a működést, akik épp fontolgatják a beszerzést és a telepítést.
Hogyan is néz ki a gyakorlatban a hőszivattyú működése?
Alapvetően egy ciklusos folyamatot kell elképzelni, aminek az első lépése a párologtatás. Itt egy gázokból álló keverék alkotja a hűtőközeget. Alacsony hőmérséklet, illetve alacsony nyomásérték jellemző rá.
A Webkazán hőszivattyú palettáján elérhető modellek sajátossága, hogy a környezetük melegíti a hűtőközeg-folyadékot. Amiből a folyamatnak köszönhetően gáz lesz, amiből ennek köszönhetően további energiát lehet kinyerni.
Hozzá kell még tenni a működési ciklus első szakaszának részletezéséhez, hogy maga az elpárologtatás a hőcserélőben megy végbe. Amint ez sikeresen megtörténik, jön a következő fázis.
A hőszivattyú működési elvének második egysége
A folyamat következő állomásaként jön a sűrítés. A korábban elpárologtatott gázt a hőszivattyú kompresszora összenyomja. Ez azért fontos, mert így felmelegíti azt és továbbítja a rendszer irányába.
A kompresszor meghajtásának céljából gáz, illetve elektromos áram egyaránt hasznosítható. A hőszivattyú működése akkor lesz hatékony, hogyha a kompresszor által felhasznált energia kevesebb a folyamat által szolgáltatott energiánál.
Természetesen nem is lehet más a cél, minthogy ez maradéktalanul teljesüljön. Pontosan emiatt javasolt tudatosan átgondolni a célokhoz leginkább megfelelő rendszer kiválasztását, illetve telepítését.
A működés lényegét meghatározó harmadik és negyedik lépés
A folyamat harmadik részeként a cseppfolyósítás következik. Ennek során a hőszivattyú kompresszora által sűrített, valamint ezzel együtt felmelegített gáz a hőcserélőbe kerül továbbításra.
A hőcserélőben történik meg az előállított hő átadása a lakás fűtővizének. Lényeges megemlíteni ezen a ponton, hogy az átadott hő következtében a gáz egyrészt kondenzálódik, másrészt folyékony állapotot vesz fel.
A működés elvének és ciklusának záró akkordja pedig a visszacsatolás. Ebben a szakaszban annyi történik, hogy a folyékony hűtőközeg visszakerül az első hőcserélőbe. Majd pedig újra elpárologtatásra kerül, és ezzel mondhatni be is zárul a folyamat.
Egy négy lépésből felépülő komplex folyamatról van tehát szó. Aminek a precíz kivitelezése nemcsak költséghatékony, hanem környezetbarát és fenntartható megoldást is jelenthet bármely épület, illetve háztartás esetében.