Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Utolsó európai tagként Magyarország is elhagyja a Nemzetközi Beruházási Bankot

Fotó: Nemzetközi Beruházási Bank

Azután, hogy az amerikai nagykövet bejelentette Laszlóczki Imre, az orosz Nemzetközi Beruházási Bank alelnökének szankciós listára vételét, a kormány úgy döntött, kilép a kémbankként is emlegetett pénzintézetből. Ezt a Gazdaságfejlesztési Minisztérium is megerősítette.

A kormány „megtárgyalta a kialakult helyzetet, és megállapította, hogy bár a Nemzetközi Beruházási Bank Kelet-Közép Európában fontos fejlesztési szerepet játszott, a kivetett amerikai szankciók következtében a bank működése értelmét vesztette. Ezért a kormány visszahívja a Nemzetközi Beruházási Bankban tisztséget betöltő, a magyar állam által delegált személyeket, valamint kilép a nemzetközi pénzügyi szervezetből” – írták a minisztérium közleményében.

Az egykori kommunista államok vállalatait hitelezte a bank, azonban a szovjet blokk bukásával vesztett jelentőségéből. 2000-ben ki is lépett belőle az Orbán-kormány, majd 2014-ben visszalépett. Az amerikaiak már akkor azt mondták, hogy az oroszok azért támasztják fel a bankot, hogy rajta keresztül ki tudják játszani az első szankciókat, amelyeket a krími megszállás miatt vetettek ki rájuk. Az ukrajnai háború kitörésével az európaiak mind otthagyták a pénzintézetet, egyedül Magyarország maradt meg a térségben részvényesként.

David Pressman amerikai nagykövet arra hivatkozott, amiért szankciós listára került az alelnök, hogy a bank és az általa itt foglalkoztatott emberek veszélyt jelentenek a magyar nép biztonságára és szuverenitására, és a szomszédos országokéra is. A probléma azonban nem most kezdődött, február közepén derült ki, hogy Magyarország marad az orosz kémbank egyetlen európai részvényese, miután Bulgária is jelezte – Szlovákia, Csehország és Románia után -, hogy távozik az Ukrajna elleni agresszió miatt.

Egy februári kormányinfón arra a kérdésre, hogy tervezi-e a kormány a többségi tulajdon megszerzését, Gulyás Gergely azt válaszolta, hogy a bank, amely több „NATO-tagállam” részesedésével működött, azok kilépése után „rendkívül nehéz helyzetben van”, ehhez pedig hozzátette: „nem tudom, hogy megmenthető-e”.

via 444

Exit mobile version