Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Kiderült, mi igaz a Pentagon-iratok Magyarországra vonatkozó állításaiból

Fotó: Pixabay

A Rogán Antal minisztériuma által felügyelt szuper-titkosszolgálat, vagyis a Nemzeti Információs Központ (NIK) jelentéséből kiderül: „Egyértelműen megállapítható, hogy nem került sor a magyar Kormány lehallgatására.” Ez a mondat az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának április 19-i ülésén hangzott el arról, hogy mi igaz a Pentagon-iratokban említett magyar vonatkozású információkból.

A bizottság jobbikos elnökének, Sas Zoltánnak a kezdeményezésére az eddig titkosított adatok minősítését a NISZ főigazgatója megszüntette, amit a bizottság kedd délután a honlapján közzé is tette. Kovács Zoltán András dandártábornok, a NIK főigazgatója rögzítette, hogy három, Magyarországot érintő állítása volt a Pentagon-iratoknak:

A második állítás kapcsán (amit a Magyar Nemzet szellőztetett meg) a CIA az USA budapesti nagykövetségét jelölte meg forrásként. Orbán a Fidesz-KDNP februári, balatonfüredi frakcióülésén mondta ezt, bár nem kommentálták, és nem is erősítették meg kormánypárti politikusok.  A Pentagon-iratokban szereplő ezen állításnak az apropóján terjedt el a nemzetközi sajtóban, hogy az amerikaiak lehallgathattak magyar vezetőket, ám ezt a NIK-főigazgató ebben a most nyilvánosságra hozott jelentésben egyértelműen cáfolja.

„Indokolt megjegyezni, hogy a sajtóban megjelenő tudósítások egy része a nyilvánosságra hozott eredeti dokumentumok ismerete nélkül vehette át az információkat, így a cikkekben szereplő megállapítások jelentős része téves és torzított” – emelte ki a dandártábornok.  Itt valószínűleg a helikopterekre vonatkozó információra utal a NIK-főigazgatója – volt olyan külföldi sajtóorgánum, amely már azt írta, hogy „Magyarország titokban hozzájárulhat ahhoz, hogy szövetségesei a légterét használják az Ukrajnába történő fegyverszállításra”. A dandártábornok azt írta: a sajtóban az jelent meg, hogy „Magyarország mégis támogat közvetlen fegyverszállításokat Ukrajnának. Ez azonban nem fedi a dokumentumban szereplő megállapítást.” 

A Pentagon-iratokban említett három magyar vonatkozású állítást a NIK főigazgatója úgy összegezte, hogy „az eddig ismertté vált dokumentumok alapján közvetlen magyar érdeksérelem nem merült fel, azonban a szivárogtatásból következő és az egész szövetségi rendszert érintő biztonsági kihívások Magyarországra is kihatnak”, de ezt a titkosszolgálatok kezelik szerinte.

Hozzátette: „a nyilvánosságra kerülő dokumentumokban a magyar fél hivatalos álláspontját a készítők megfelelően és pontosan mutatták be, az iratok pedig hazánk szempontjából negatívan értékelhető elemet nem tartalmaztak.” A most minősítés alól feloldott és a Nemzetbiztonsági Bizottság honlapján nyilvánosságra hozott, a testület tagjai előtt április 19-én ismertetett titkosszolgálati tájékoztató teljes terjedelemben itt érhető el.

via HVG

Exit mobile version