Évente körülbelül kétszázezer diák dolgozik Magyarországon, viszont idén kevesebb diákmunkásra van szükségük a cégeknek a magas kiadásaik miatt. A diákok túlnyomó része, 140-150 ezren iskolaszövetkezeteken keresztül vállal munkát – írja a napi.hu.
A tavalyi évhez képest mintegy öt százalékkal kevesebb diákmunkásra van szükség, ezért már arra is volt példa, hogy a diákok egyszerűen bekopognak a cégekhez, ám ez nem baj – összegezte a nyár eddigi tapasztalatait Majzik Nándor, a Meló-Diák Iskolaszövetkezet vezetője.
Területi megoszlásban a Budapest és a Balaton viszi a prímet, utóbbinál különösen kecsegtető, ha szállást is ad a cég. Itt az átlagos órabér 1800-2000 forint, bár magasabb javadalmazásra is van példa, ehhez többnyire speciális szaktudás, nyelvismeret szükségeltetik.
Ugyanakkor nem lehet általánosítani, minden régióban, megyében vannak felkapott, jól fizető vállalkozások, intézmények. A Dél-Dunántúlon és az Alföldön ez az összeg 1400-1500 forint, de itt is lehetnek kivételek, a Tisza-tó, Hajdúszoboszló. A kereset Északkelet-Magyarországon a legkisebb, és a jogszabály szerint 2023-ban az óránként fizetendő minimálbér bruttó 1334 forint. Ez a minimum, ami a munkavégzésért jár.
Minden 18 év alatti diáknak írásos szülői engedélyt kell bemutatnia a munkavégzés megkezdése előtt. Fiatalkorú diákok nem végezhetnek éjszakai munkát, illetve készenléti vagy ügyeleti jellegű munkát és nem túlórázhatnak.
Hová fordulhatnak a diákok jogsérelem esetén? A DiákÉSZ jogsegély szolgálatához is fordulhatnak a diákok (jogsegely@diakesz.hu), ez a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége hivatalos jogsegély kontaktja, minden esetben kereshetik a diákok, ha iskolaszövetkezeten keresztül érte őket bármilyen sérelem.