Miközben jóformán minden biztosítás díja az inflációval párhuzamosan emelkedik (és ezzel együtt nőnek a biztosítási összegek is) az általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosításnál már húsz éve nem változtak a fedezetek – hívta fel a figyelmet a Bank360. A hazánk egyik legnagyobb hiteleket, biztosításokat és pénzügyi termékeket összehasonlító portálja szerint a 3-18 éves gyerekekre államilag megkötött balesetbiztosításról szóló kormányrendelet 2003-ban jelent meg, és azóta senki sem nyúlt hozzá érdemben, vagyis a baleseti biztosítási összegek az infláció miatt már körülbelül csak az egyharmadát érik.
Jelképesnek is alig nevezhető segítség a bajban
Az általános gyermek- és ifjúsági biztosításra pályázniuk kell a biztosítóknak, jelenleg a Groupama és a CIG Pannónia nyújtja a szolgáltatást, a hozzájuk érkező bejelentések 99,5 százaléka a 3 ezer forintos kártérítéssel járó csonttörés. Ám ha komolyabb a baj, akkor is csak jelképes összegre jogosultak a gyerekek és a családok, így baleseti halálnál például mindössze 200 ezer forintot fizet a biztosító. Ez az összeg azonban arra sem elég, hogy az elhunyt gyermeket méltó búcsúztatással eltemethessék a szülők.
A legrosszabb anyagi helyzetet ugyanakkor nem a baleseti halál okozza a családok számára, hanem azok az esetek, ahol a gyerek súlyos sérülést szenved, és megrokkan vagy rehabilitációra szorul. Az 1-9 százalékos rokkantság között ugyanis mindössze 3 ezer forintos, a 10-29 százalék közöttinél 50 ezer forintos, a 30-100 százalék között pedig 300 ezer forintos biztosítási összeg jár.

Nem véletlen, hogy a média és a közösségi média tele van olyan történetekkel, amelyekben a balesetet szenvedett, súlyosan sérült gyereknek próbálnak adományt gyűjteni a családok, mert a megégett, lebénult, fogyatékossá vált gyerek kezelései, rehabilitációja, a kórházba járások, a gyógyszerek, speciális eszközök költsége felemésztik a család minden tartalékát – jegyezte meg a Bank360.
Vész esetére érdemes kiegészítő biztosítást kötni
A baleseteknél a legfontosabb persze a megelőzés, ám minden szerencsétlen eseményt azért nem lehet kivédeni. Így ha a gyermekünk megsérül, és kezelésekre kell vinni, súlyosabb esetben át kell alakítani az egész lakást, annak komoly költségei lehetnek. Érdemes lehet ezekre a kockázatokra is biztosítást kötni, ami a legtöbb hazai biztosítónál megtehető. Ezek díja és fedezetei között persze hatalmas különbségek vannak, ám alapvetően havonta néhány száz, maximum ezer forintért megköthető a kiegészítő védelem.
Ráadásul vannak olyan biztosítások, amelyek az egész családra megköthetők, és olyanok is, amelyek egészségbiztosítást is tartalmaznak, tehát nem csak baleset, de betegség idején is fizetik a kórházi ellátást vagy magánorvost. Ezek díja azonban évente több tízezer forint is lehet. Amit azonban fontos szem előtt tartani, hogy a legtöbb esetben a legegyszerűbb kiegészítőkkel is elérhető, hogy egy csonttörésre több tízezer, baleseti rokkantság esetén pedig több millió forintot kapjon a család.
Nem vagyunk elég tudatosak
„Az emberek jellemzően kétféle biztosítást szeretnek kötni, a KGFB-t és lakásbiztosítást. Ennek oka egyrészt, hogy a legtöbben csak sokadlagos szempontként tekintenek az életbiztosításra, az nem olyan fontos számukra vagy túl drágának találják. Hisz csak kevesen tudják, hogy egy balesetbiztosítás ára mennyire alacsony is lehet” – hívta fel a KecsUP figyelmét Varga Tamás. A Kecskeméten tevékenykedő, így a helyi piacra rálátó független pénzügyi szakértő hozzátette, ez a tendencia valamilyen szinten normális is, hiszen a hétköznapi emberek a különböző platformokon csak a nagyobb biztosítók kínálatával találkoznak, így a legtöbben őket is választják.
Arra azonban már a legtöbben nem veszik a fáradtságot, hogy rendesen utána nézzenek a különböző biztosítási termékeknek. „Ezért nem tudják, hogy a biztosítók havi díja nem a legkedvezőbb lehetőséget jelenti, egy negyedéves fizetés igénybevételével olykor komoly összegek takaríthatók meg” – mondta.