Kedden volt az Országgyűlés idei utolsó ülésnapja, így alaposan belehúzott a kormánypárti többség a törvénygyártásba. Átírták az Alaptörvényt és a választási törvényt, új szuverenitásvédelmi és építészeti törvényt is elfogadtak. Összesen 23 törvényről döntöttek, egy kivételével mindent elfogadtak.
Mint az várható volt, a szuverenitásvédelmi törvényt is megszavazták. A februártól felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal bárkit ellenőrizhet, aki szerintük Magyarország szuverenitását veszélyezteti. Akár három év börtönbüntetést is kaphatnak azok a választáson induló jelöltek, akik külföldről fogadnak el kampánytámogatást.
A gránitszilárdságú Alaptörvény tizenkettedik módosításával lényegében megszüntették a honvédségi szakszervezeteket. A honvédelem nemzeti ügy lett, és minden állampolgár egyedi digitális azonosítót kap. Valamint
- új idegenrendészeti törvénnyel szabályozza a parlament a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatását,
- megszüntették a kötelező foglalkoztatás-egészségügyi vizsgálatokat,
- az új építészeti törvénnyel pedig a polgári jó ízlést védenék.
Továbbá megszavazták, hogy ingyenesen magánkézbe adják az állami tulajdonú kastélyokat és kúriákat. A Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium törvényjavaslata szerint bármely természetes vagy jogi személy kérhet magának egy kastélyt, kúriát, lehet a tulajdonosa vagy a vagyonkezelője. Cserébe vállalnia kell a kastély vagy kúria fenntartását, és 99 évig nem adhatja el az épületet. Az addigi közfeladatokat meg kell tartani, kötelező lesz például a múzeumokat, kerteket nyitva tartani a látogatók előtt.
Lázár János javaslatára szigorítják a kiskorúaknak cigarettát eladó trafikosok büntetését. Az első vétség után legalább egymillió forint lesz a büntetés, utána pedig minden újabb eset után legalább az előző 150 százaléka, de legfeljebb 10 millió forint. A módosítóban az is szerepel, hogy a miniszter az eddigieknél több esetben adhat trafikjogot. Például ha egy építkezési beruházás mellett kiépítenek egy falut a munkásoknak, akkor Lázár jelölheti ki, hogy ki üzemeltethet ott dohányboltot.
A kormány legfeljebb 20 – váltási időszakban 40 – katonát küld az Iszlám Állam elleni nemzetközi hadműveletek segítésére. A kedd este megszavazott határozati javaslat szerint a 2025 végéig tartó megbízatás célja, hogy a magyar katonák részt vegyenek a terrorszervezet elleni koalíciós hadműveletekben. A határozatban az is szerepel, hogy a kormány hosszabb távon kivonná a Magyar Honvédség Iraki Kiképzés-biztosító Kontingensét más feladatok miatt.
via Telex