Több osztályvezetői főorvos állás megüresedett ősszel a kecskeméti kórházban

- Advertisement -

Novemberben egy héten belül két osztályvezetői főorvos állást hirdetett meg a kecskeméti megyei kórház, a központi radiológiai és az arc-, állcsont, fül-orr-gégészeti osztályra. De nemrég kerestek vezető főorvost az SBO-ra, azaz a sürgősségi betegellátóra és az egyik belgyógyászati osztályra is. Érdeklődtünk a kórháznál, véleményük szerint mi ennek a folyamatnak az oka, okoz-e gondot a betegellátásban.

Facebook-oldala szerint november 8-án hirdette meg az arc-, állcsont, fül-orr-gégészeti osztály osztályvezetői főorvosi pozícióját a kecskeméti kórház (hivatalos nevén: Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház) – igaz, a honlapon nem találni a közzététel dátumát. A pályázati feltételek között szerepel fül-orr gégegyógyászat szakvizsga, legalább 3-5 év vezetői szakmai tapasztalat, előnyt jelent arc-, állcsont- és szájsebészet, valamint audiológus szakvizsga és doktori fokozat, habilitáció. „A munkakör a pályázatok elbírálását követően azonnal betölthető” – szerepel a kiírásban, ezév december 10-éig lehet jelentkezni.

Forrás: Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Facebook oldala

Nem egészen egy héttel később, november 14-én közösségi oldalán a központi radiológiai osztály vezető főorvosi állását is meghirdette az intézmény, a pályázatok benyújtásának határideje ezév december 15-e. A honlap szerint szintén azonnal betölthető állásról van szó, ha elbírálták a jelentkezéseket.

Forrás: Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Facebook oldala

Nemcsak ez a két osztályvezetői pályázat volt az elmúlt hetekben a kecskeméti kórházban. Szeptember 5-én is kiírtak kettőt: az egyiket a II. belgyógyászati osztály (profil: hematológia, endokrinológia, nefrológia, diabetológia), míg egy másikat a sürgősségi betegellátó osztály (SBO) irányítására. Október 15-ig lehetett pályázni, és a kórház honlapja szerint a II. belgyógyászatnak dr. Tóth János, míg az SBO-nak dr. Agárdi Szilvia lett a vezetője, már ha aktuálisak a kórház honlapján lévő információk (dr. Agárdi Szilvia korábban megbízott vezető volt az SBO-n).

Forrás: kmk.hu
Forrás: kmk.hu

A téma kapcsán természetesen megkerestük a kórházat még november 23-án. Érdeklődtünk többek között arról, mi az oka, hogy gyors egymásutánban, pár hónapon belül négy osztályvezető is elhagyta a kórházat, és hogy mindez okoz-e nehézségeket az intézmény működésében, a betegellátásban? Felvetettük azt is, hogy általánosnak mondható-e ilyen intenzív mozgás a vezető orvosok körében?
„Jelenleg hány orvosra, ápolóra lenne szükség, hányat tudna a kórház akár azonnal felvenni, ha ehhez minden (főleg anyagi) feltétel rendelkezésre állna?” – kérdeztük. Mivel Kalocsára (az itteni kórház a kecskeméti telephelye) is jópár pályázat volt az elmúlt időszakban – kerestek gyógytornászt, csecsemő-és gyermekgyógyászt, központi aneszteziológiai és intenzívterápiás osztály vezető főorvost és szakorvost, radiológus, sebész-traumatológus és pszichiáter szakorvost -, érdeklődtünk, ott az átlagosnál nagyobb-e a létszámhiány?
Válaszokat sajnos egyelőre nem kaptunk, ha mégis fogunk, visszatérünk a témára.

Átszervezések, szüneteltetések, betegszállítások

A dél-alföldi régió más városainak kórházaiban is vannak üres főorvosi állások és átszervezések.

  • November elején az Orosházi László Elek Kórház és Rendelőintézet közölte, hogy „az ellátás folyamatos biztosításának érdekében” november 10-től „a betegutak átmenetileg a vármegyén belül átszervezésre kerülnek”. Ez konkrétan azt jelenti, hogy péntek délután fél 4-től hétfő reggel fél 8-ig szünetel a fül-orr-gégészeti fekvőbeteg-ellátás.  Akiknek egészségi állapota megengedi, pénteken 16 óráig hazamehetnek. Akiknek hétvégén is szükségük van szakellátásra, azokat a békéscsabai dr. Réthy Pál kórház fül-orr-gégészeti osztályára szállítja az Országos Mentőszolgálat, ott történik a gyógykezelés. Hétköznapokon biztosított a fül-orr-gégészeti fekvő- és járóbetegek napközbeni és ügyeleti ellátása Orosházán.
  • Október elején volt már hasonló intézkedés az orosházi kórházban, akkor a hétvégi sebészeti fekvőbeteg ellátás szüneteltetéséről döntöttek. Azokat a betegeket, akik nincsenek hazabocsátható állapotban, péntek délután lakóhelytől függően vagy a békéscsabai, vagy a gyulai Pándy Kálmán kórházba viszik át. Az orosházi intézmény közölte ugyanekkor, hogy ezzel egyidőben növelik az egynapos sebészeti műtétek számát.
  • Szeptember 1-jétől a békéscsabai kórházban nincs hétvégén csecsemő- és gyermekgyógyászati fekvőbeteg szakellátás, a haza nem engedhető gyerekeket Gyulára szállítják péntek délután. Utóbbi intézkedést intézményen belüli átszervezésként kommunikálják, miután mindkét intézmény a Békés Vármegyei Központi Kórház tagkórháza.
  • Nemrég egyébként egyszerre két osztályvezetői pályázatot is közzétett a Békés Vármegyei Központi Kórház: a gyulai kórház szemészeti, valamint urológiai osztályának élére is keresnek főorvost.

Ugyan nem a régió, de közel van: a Kecsup három hete írta meg azt is, hogy 2024. január 1-jétől nem lesz ortopédiai szakrendelés a Nagykőrösi Rehabilitációs Szakkórház és Rendelőintézetben, a betegeknek a kecskeméti kórházba kell majd menniük és már most oda kell időpontot kérniük. Szemészeti szakrendelés már most sincs Nagykőrösön, a hivatalos megfogalmazás szerint november 9-től „határozatlan ideig szünetel”, a betegeket Cegléden látják el, sürgős, akut esetben időpont nélkül is mehetnek a nagykőrösi betegek.

A kecskeméti kórház / Fotó: Hraskó István

Arányaiban a harmadik legkevesebbet fordítjuk az egészségügyre az EU-ban

Mélyen az uniós átlag alatt költ az egészségügyre Magyarország az Eurostat friss adatai szerint – számolt be a napokban az RTL Híradó. A nemzeti össztermék 4,6 százalékát fordítja a magyar kormány erre a célra, míg a listavezető Franciaország kormánya ennek dupláját, az uniós átlag pedig 8 százalék volt tavaly. Magyarország Litvániával megosztva hátulról harmadik a rangsorban.

Forrás: szabadeuropa.hu, Németh Dóra
- Advertisement -
Exit mobile version