A vidéki Magyarország nagyvárosainak még álló, legmagasabb, lakott vagy már szellemházként ismert lakóházairól hat független szerkesztőség készített körképet. Ha pedig magas házak, és nem csak a vidék, hanem Budapest, akkor szóba lehet hozni az aktuálisan a közvéleményt is érdeklő mini-Dubaj néven elhíresült gigaberuházást is.
A hírek szerint akár 240 méteres torony is épülhet a Hősök terétől nem messze, amit a főváros le is modellezett, hogyan nézne ki Budapest látképe a mini-Dubajjal. Lánszki Regő országos főépítész szerint elhamarkodott és nem feltétlenül jó irány még arról beszélni, hogy milyen magas lesz egy-két épület, valamint egy épületnél nem önmagában a magasság számít.
Az államtitkár a Hvg360-nak adott interjúban azt nyilatkozta, hogy „a beruházással kapcsolatban nincsenek még konkrét tervek, mi egy fejlesztési víziót tettünk le az asztalra”. Hozzátette, hogy még látványtervet sem készítettek, egyelőre a kormányközi megállapodás aláírását várják. Lánszki szerint a decemberben elfogadott építészeti törvényben alapelvi szinten rögzítették, hogy csak a városhoz illeszkedő épület jöhet létre.
„Nem az a célunk, hogy valamit elrontsunk, hanem az, hogy olyan épületeket hozzunk létre, ami méltó a helyszínhez. Én ilyen szempontból nem félek” – fogalmazott az országos főépítész. Szerinte a terület képét az fogja meghatározni, mennyire jellegzetes egy-két épület, és azok hogyan viszonyulnak a többihez.
„Folyamatosan vizsgálni kell, hogy a Várból, a Gellért-hegyről vagy akár a Hősök teréről hogyan alakul a látkép…, rossz irány az az elrettentés, hogy valaki félelemből berajzol néhány, photoshoppal odahamisított, más országokból vett felhőkarcolót” – mondta Lánszki.
Rákosrendező a maga 130 hektárjával meghatározó, „nagyobb, mint a Népliget vagy a Margitsziget, és háromszor akkora, mint a Vatikán” – fogalmazott az államtitkár, szerinte Rákosrendezőt hívhatjuk koronaékszernek is, de leginkább ez egy olyan egységes városfejlesztési projekt, ami meghatározza a következő ötven-száz évet.
Azt nem tudta megmondani a főépítész, hogy mennyi idő alatt épülhet meg a beruházás. „Néhány évtől akár 10 éves időtartamra is kiterjedhet, de mi abban vagyunk érdekeltek, hogy minél hamarabb lehessen használni a területet” – fogalmazott.
Tavaly kezdett el tárgyalni a kormány egy dubaji üzletemberrel a létrehozandó városnegyedről. A világ legmagasabb épületének számító 828 méteres Burdzs Kalifát is felépítő Mohamed Alabbar irodákat és luxuslakásokat álmodott meg a 130 hektáros barnamezős területre.