A dél-koreai Bumchun Precision Hungary Kft. úgy döntött, megválik több tucatnyi kölcsönzött magyar munkavállalójától, hogy vietnámiakat alkalmazzon helyettük. Korábban azzal az indokkal kapott a cég több milliárdos állami támogatást, hogy munkahelyeket teremt. Történik mindez Nógrád vármegyében, ahol az országban a legmagasabb a munkanélküliségi ráta.
December óta mintegy 60, magyarországi illetőségű dolgozót bocsátottak el a salgótarjáni üzemből, ahol elektromos autók akkumulátoraihoz gyártanak alkatrészeket. Az elküldött dolgozók gyártósor melletti, betanított jellegű munkát végeztek, és jellemzően nem a vállalat saját alkalmazottai voltak, hanem munkaerő-kölcsönző cégeken keresztül foglalkoztatták őket.
A múlt év végén jelentős számú vietnámi vendégmunkás érkezett, akiket a belépésük előtt az elbocsátott magyar dolgozók tanították be például a gépkezelői és a gépfeltöltői munkára. Ezután került sor a létszámleépítésre.
Berki Sándor, a Párbeszéd–Zöldek országgyűlési képviselője vizsgálódni kezdett, és bár személyesen ment el a telephelyre, nem fogadták. Dolgozói beszámolók szerint a leépítésekben kisebb számban a cég saját alkalmazottai is érintettek voltak, azonban ezt az információt sem sikerült a képviselőnek megerősíttetnie.
Berki elmondta, hogy az üzem egykori és jelenlegi dolgozói közül sokan megkeresték, és a hírek alapján január elején megint érkezett 30 vietnámi vendégmunkás, miközben az üzemben újabb, nagyjából ötvenfős létszámleépítést lengettek be.
Az elbocsátott dolgozók nem kaptak konkrét okot, miért kerültek lapátra, ráadásul a többség túl is túlteljesítette a normát. A cég tág lehetőségeket kínált a túlórázásra a szabadnapokon, ezt a kölcsönzött munkavállalók anyagi okokból általában ki is használták. Egybehangzó állítás szerint a munkájukra korábban panasz nem érkezett.
Nagy Zoltán, az LZ-Transwork Kft. ügyvezetője elmondta, hogy az elbocsátott körülbelül 60 fő közül az általuk kölcsönzött betanított dolgozók nagyjából 20-at tettek ki, a többieket mást cégek biztosították. Hallomásból ő is úgy tudja, hogy a leépítésre a vendégmunkások érkezése miatt volt szükség, ám a Bumchun hivatalosan nem indokolta meg a döntését.
Egy dolgozó elbeszélése szerint sem a Bumchun, sem a munkaerő-közvetítő cég nem kínált fel számukra lehetőséget az elhelyezkedésre. Ő ezért álláskeresési járadékért folyamodott
„A legnagyobb baj, hogy nincs nagyon hová jelentkezniük azoknak, akiket most lecserélnek. A kölcsönzött dolgozók Salgótarján környékiek, nem az ország távoli pontjaiból érkeznek. A városban és általában a megyében nagyon nehéz munkahelyet találni, különösen olyat, ami megfelelő fizetést kínál. Jelenleg az építőiparban is leállások vannak, így sokan nem tudják, mihez kezdjenek magukkal” – vázolta a helyzetet.
A Nógrád Vármegyei Kormányhivatal tavalyi közlése szerint
„Indokolja meg nekem azt bárki, hogy Északkelet-Magyarországra, és főleg Nógrádba miért szükséges vendégmunkásokat behozni?!” – mondta a párbeszédes Berki Sándor, hozzátéve: a salgótarjáni dolgozóknak már csak azért is nagy érvágás egy ilyen leépítési hullám, mert a városban működő cégeknél megszokottá vált a külföldiek alkalmazása.
Decemberben módosították vendégmunkástörvényt, ami szerint:
- csak annyi vendégmunkás jöhet Magyarországra, ahány betöltetlen álláshely van,
- minden egyes munkahely esetében meg kell vizsgálni, akad-e magyar, akivel be lehet tölteni,
- és vendégmunkást csak akkor lehet szerződtetni, ha magyar munkavállaló nem jelentkezik az adott állásra.
via 24.hu