Osztrák és magyar kutatók új nanooptikai eszközt fejlesztettek ki, ezzel új utat nyitva a még gyorsabb, és egyben miniatürizált optoelektronikai eszközök jövőbeli létrehozásához.
A használati eszközökben található mikroelektronikai alkatrészek sebessége az alkalmazott technológiából adódóan korlátozott. A kutatók olyan megoldásokat keresnek, amelyekkel a jelenleg használt elektronikai áramkörök sebessége megnövelhető. A fény használata információtovábbításra ígéretesnek tűnik, mivel elektromágneses tere nagyságrendekkel gyorsabban változik, mint a leggyorsabb mikroelektronikai kapcsolók kapcsolási sebessége.
A Grazi Műszaki Egyetem, a Wigner Fizikai Kutatóközpont és az ELI Lézeres Kutatóintézet együttműködésében olyan, nanooptikai elven működő hullámvezetőt fejlesztettek ki, amely egyesíti mind a gyorsaságot, mind a miniatürizálhatóságot. Működési lényege, hogy egy nanométeres mérettartományba eső fémstruktúrában az ultrarövid lézerfelvillanásokkal történő megvilágítása esetében a fém elektronjai a fény elektromágneses terének megfelelő gyorsaságú rezgésre kényszeríthetőek.
Ez a rezgés azután a fémfelület mentén hullámként tud tovább terjedni, éppen úgy, mint a vízhullámok egy tavon. Nagy kihívást jelent azonban, hogy az ultrarövid lézerfelvillanás időbeli hosszát a fémfelületi elektromágneses hullám is megőrizze. Az osztrák és magyar kutatóknak most egy olyan fémszerkezetet sikerült megtervezni és elkészíteni, ami megfelel ennek az elvárásnak.
A cikket a Szegeder és a KecsUP együttműködésének keretében szemlézzük, a teljes cikket itt olvashatja.