A kormány pénteken kihirdette a könyvek árkötöttségéről szóló törvényjavaslatot, amelynek lényege, hogy ne lehessen a könyvkiadó vagy importőr által meghatározott árból egy éven át kedvezményt adni – írja a HVG.
Mindössze néhány napot adtak a Kulturális és Innovációs Minisztérium által jegyzett javaslat társadalmi egyeztetésére, március 30-ig várják az észrevételeket. Szeptember elsején léphet hatályba a törvény, ha azt a parlament áprilisban elfogadja.
A kötött könyvár az uniós országok többségében elfogadott törvényekhez hasonlóan mindenekelőtt az újdonságok védelmét szolgálja. Lényege, hogy a kiadó és/vagy az importőr határozza meg az általa megjelentetett vagy forgalomba hozott könyv fogyasztói árát, és az meghatározott ideig a kiadó engedélye nélkül nem változtatható meg.
A német nyelvterületen elfogadott kötött könyv-árrendszerhez hasonlóan Magyarországon az árak rögzítése 365 napra szólna. Az egy év abban az esetben érvényes, ha az adott könyvet legalább 3 éve Magyarországon még nem adták ki.
Az alábbiakra vonatkozik a törvény: három nyomdai ív terjedelmet meghaladó, ISBN számmal ellátott, nem periodikusan megjelenő, nyomdatechnikai eljárással sokszorosított, papíralapú és szabad szemmel olvasható szöveget, illetve illusztrációt tartalmazó kiadványokra. Emellett könyvnek minősülnek a kartográfiai termékek, a kották, a hangoskönyvek, az e-könyvek.
A törvény nem vonatkozik többek között a használt könyvekre, valamint az iskolai tankönyvekre és a szakképzési tankönyvekre.