A hátfájdalom világszerte a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartozik, amely az enyhe kényelmetlenségtől a hirtelen és éles szúrásokig változhat. Néha a fájdalom hirtelen jelentkezik, míg máskor lassan alakul ki. A hátfájás nemtől és életkortól függetlenül bárkit érinthet, viszont nem szabad elfelejteni, hogy az életkor előrehaladtával a hátfájás kialakulásának valószínűsége egyre magasabb.
A hát anatómiájának megértése
A hát anatómiailag több különböző szerkezettel rendelkezik. Ezek összekapcsolódnak, és így képesek támogatni az egész testet. Ha ezen struktúrák egyike érintett, hátfájás léphet fel, amin a budaörsi manuálterápia szakemberei professzionális szakértelemmel tudnak segíteni. Mivel a lakosság nagy részét érinti, így különösen nagy az igény rá, mert a fájdalom valójában nem állapot, hanem egy másik betegség megnyilvánulása.
A hátfájás a nyaki, mellkasi, ágyéki, keresztcsont és farokcsont területek bármelyikén előfordulhat. A leggyakrabban az ágyéki területen jellemző, mivel az egész testet megtámasztó súlypontként működik. Az évek múlásával a gerinc szerkezete – ízületek, porckorongok és szalagok – elkezdenek elhasználódni. Még ha a gerinc erős is marad, de a hát megmerevedhet, deformálódhat, csökkenhet a mobilitása, ami hátfájáshoz vezet.
Kit fenyeget hátfájás?
Szinte mindenki tapasztal ilyen kellemetlenséget élete során, de vannak bizonyos kockázati tényezők, amelyek növelik kockázatát:
- Fizikai aktivitás hiánya: a hátfájás gyakrabban jelentkezik azoknál, akik nem végeznek rendszeres testmozgást, a gyomor és hát izmai túl gyengék lesznek ahhoz, hogy megfelelően támogassák a gerincet;
- Súlygyarapodás: további nyomást gyakorol a hátra, ezért kell figyelni a gazdag étrendre, aktív életmóddal kombinálva;
- Megerőltető tevékenység: a hát könnyen megsérülhet olyan tevékenységek esetén, amelyek nehéz tárgyakkal való emeléssel, tolással, húzással vagy csavarással járnak. Az irodai munka is érintheti a hátat, olyan személyek esetében, akik helytelen testtartást vesznek fel, vagy hosszú ideig ülnek egy kényelmetlen székben;
- Stresszes életmód: alvásproblémákkal küzdők, depresszióban vagy szorongásban szenvedőknél a hátfájás gyakoribb vagy súlyosabb lehet;
- Életkor: 45 éves kor után gyakoribb a hátfájás;
A hátfájást a következők (is) okozhatják:
- Sérült/kidudorodó csigolyaközi porckorongok, ami nagyobb nyomást gyakorol az idegekre.
- Ízületi gyulladás, az osteoarthritis ízületi problémákat okozhat a csípőben, a hát alsó részén vagy más területeken.
- A gerinc szokatlan görbülete.
- Csontritkulás, amikor a csontok törékennyé és porózussá válnak, és törésveszélyt jelentenek.
- Veseproblémák, a vesekő és a vesebetegség hátfájást okozhat.
Mikor javasolt szakmai konzultáció, avagy melyek a legfőbb tünetei?
Mindenképp orvosi segítséget kell kérnie, ha zsibbadást, bizsergést vagy hátfájást tapasztalsz az alábbi helyzetekben:
- baleset vagy esés után jelenik meg;
- gyengeség vagy láz kíséri;
- megmagyarázhatatlan fogyás következik be;
- a fájdalom több hétig tart;
- a fájdalom egyre erősebb és nem javul a pihenés után;
- a fájdalom mindkét lábat eléri, különösen, ha térd alatt érezhető;
- bél- vagy veseproblémák lépnek fel;
- láz jelentkezik.
Konzervatív kezeléssel a panaszok megszüntetésében!
A legtöbb hátfájás egy hónapon belül magától elmúlik, sok betegnél azonban több hónapig is fennállhat. Ilyen helyzetekben az orvos javasolhat kezelési módszerként fájdalomcsillapítók, izomlazítók, krémek és gélek alkalmazását. A manuálterápia – indokolt esetben gyógytornával kombinálva – segíthet a hátfájás enyhítésében, különösen a rugalmasság növelésére tervezett gyakorlatokkal. Ezek együttese hozzájárulhat a hát- és hasizmok megerősítéséhez és a testtartás javításához, sebészeti beavatkozás nélkül.
(X)