62 kérdés feltevésével elindította a vizsgálatát a Transparency International Magyarország (TI) ellen a Szuverenitásvédelmi Hivatal, ezzel a civil szervezet lett az első célpont. A hivatal szerint a TI a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytat.
A TI közleményt adott ki, amiben leírják, hogy a kormány célja támadni „a kritikát megfogalmazó polgárokat és civil szervezeteket”, ez pedig ellentétes Magyarország Alaptörvényével és az Európai Unió alapvető értékeivel. Hozzátették, hogy az Európai Bizottság (EB) is ezen az állásponton van.
A Transparency szerint az eljárás megalapozatlan és téves, ugyanis a hivatal működését és az azt megalapozó törvényt is alaptörvény-ellenesnek tartják. Hozzátették, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal kérdéseinek többségére megtalálhatják a választ a TI honlapján, „valamint a mindenki számára hozzáférhető nyilvános kiadványainkban.” Ettől függetlenül minden kérdésre válaszolni fognak a megadott 30 napos határidőn belül.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter tavaly novemberben azt mondta, a szuverenitásvédelmi törvényjavaslatnak nincsen a sajtót érintő hatása. Azt viszont hozzátette, hogy a sajtót technikailag annyiban érintheti a hivatal működése, hogy elvileg vizsgálhatja a finanszírozásuk részleteit.
Ezzel indokolják részben a mostani vizsgálatokat is, így nem meglepő, hogy Bodoky Tamás, az Átlátszó oknyomozó portál főszerkesztője megerősítette, hogy ők is kaptak kérdéseket a Szuverenitásvédelmi Hivataltól.
via Telex