Június 14-én került fel egy videó az egyik közösségi oldalra, amelyen jól láthatóan egy hüllő szabadon tekergőzik a kecskeméti Vacsi köz egyik utcájában. A nagy riadalom után azonban kiderült, hogy szerencsére csak egy ártalmatlan vízisiklóról van szó. Tokovics Tamás, a Kecskeméti Vadaskert Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója a KecsUP megkeresésére elmondta, hogy mi a teendő, amennyiben hüllő bukkan fel a környezetünkben.
Az említett videóanyag eljutott a Vadaskert szakembereihez is, akik a látottak alapján megállapították, hogy a felvételen lévő csúszómászó egy sikló, amely a környékünkön viszonylag gyakori, őshonos faj. Előfordul, hogy betévednek lakott területre, de nem kell megijedni, mert teljesen ártalmatlanok, sőt kifejezetten hasznosak, hisz irtják a rágcsálókat. Ezért mindenkit arra kérnek, hogy ne piszkálják és ne bántsák őket. Magyarországon minden kétéltű és hüllő védett!

Vízisikló mellett rézsiklóval találkozhatunk még, de sokszor csak átmenetileg tartózkodnak bizonyos lakott területek közelében, majd tovább kúsznak.
Környékünkön Mérges kígyóval a homokhátságon lehet csak találkozni, de ott is ritkán, mivel a viperák nagyon félénkek és rejtőzködőek.
Velük nagyon nehéz találkozni, szinte lehetetlen, hiszen a kutatók is alig bukkannak rájuk élőhelyükön. Mérgük egyébként nem halálos.

Miközben a városlakó emberek száma nő, ezzel arányosan az állatok élettere csökken, bár sokak számára a város tulajdonképpen tökéletesek élőhelynek számít, és nagyon jól ki tudják használni a helyi adottságokat.
– Természetes folyamat az, hogy vadállatok élnek a közelünkben, ennek ellenére még könnyű meglepődni azon, ha találkozunk néhány fajjal az utcákban – fogalmazott Tokovics Tamás.
„Ha bizonytalanok vagyunk, akkor legjobban tesszük, ha lefotózzuk az állatot és beküldjük a vadaskert email címére a KÉPET és a HELYSZÍNT.”
– A szakképzett kollégáink beazonosítják az ismeretlen állatot és tájékoztatjuk az érdeklődőt az esetleges veszélyeztetettségről és a teendőkről.