A napokban jelent meg az a rendelet, ami szabályozza az általános iskolákba és a gimnáziumokba be nem vihető tárgyak körét, beleértve a mobiltelefonokat is. Ennek tiszteletére Tóth Attila, a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnázium magyartanára mininovellát tett közzé a Facebookon.
Az írás bemutat egy átlagos tanítási napot, amit szeptembertől élhetnek át egy iskola tanárai és diákjai. Íme néhány részlet a szatirikus műből:
Helyszín: egy nyolcosztályos budapesti gimnázium mobiltelefon-megőrző különterme (sajnos erre fel kell áldozni egy helyiséget az iskolából, igaz így néhány tanóra az ebédlőbe kerül át).
Történés: a tiltott, a tanulási folyamatot akadályozó bűnös tárgyak beszolgáltatása.
Feltűnően sok a telefonok között a régebbi modell: Alcatel 2005 D, Nokia 1100, kihajtós Motorola. Igen, a gyerekek ragaszkodnak a régi készülékeikhez, apáik levetett céges telefonjait szeretik, hiszen ezek praktikusan kicsik és megbízhatóak.
Vannak a legmegátalkodottabbak: ők egyszerűen nem adják le, mert úgy érzik, hogy a jogaikat korlátozzák. Ellenállók, partizánok, potenciális terroristák, cyber-bűnözők… (Résen lenni, megfigyelni, tetten érni, intézkedni, büntetni – esetleg informátorokat is igénybe lenni! „Ha megvan a tettes, táncol a tekkes.”)
Az üzenet, az a lényeg! Értse mindenki: rend, fegyelem, büntetés, látszat! Miért is nem csodálkozunk?
A teljes novellát elolvashatja a Qubit-en.