Az Eurostat most megjelent 2023-as adati szerint 2021 óta folyamatosan csökken Magyarországon a kutatás-fejlesztés (k+f) állami ráfordítása, ami messze elmarad a nyugat-európai országok értékétől, de Szlovákia és Lengyelország is beelőzött minket az utóbbi években.
A k+f ráfordítások növelése nélkül aligha képzelhető el a gazdaság tudásalapú fejlesztése, márpedig a kormányzat többször is hangoztatta, hogy a közepes fejlettség csapdájából az hozná ki az országot, ha az egyszerűbb munkaalapú gazdaság helyett a tudásalapú irányba lépne.
Orbán Viktor 2010-ben még a tusványosi fesztiválon is a tudás középpontba helyezéséről beszélt, azonban Csaba László közgazdász szerint lényegében lekéstünk a tudásalapú társadalomba való beilleszkedésről, mert az nem a jövő, hanem a jelen.
Arra a felvetésre, hogy az akkumulátorgyárak nem a magas hozzáadott értékű munkákat kínálják, a kormány részéről azt szokták válaszolni – itt például Orbán Balázs miniszterelnöki tanácsadó -, hogy a k+f csak később fog ebbe az iparágba megérkezni, a gyártás letelepítése nélkül azonban soha.
via G7