A tequila és a rum őshazájának tekinthető latin-amerikai térségben rég nem látott csökkenés volt tapasztalható az elmúlt időszakban a minőségi szeszes italok fogyasztása terén. Erről a hírekben is olvashattunk nem egy alkalommal.
Bár a piacok kissé hevesebben reagálták le a jelentés 1,4%-os csökkenését, az tény, hogy változásban vannak a fogyasztói szokások az alkoholos italoknál. Az előre kevert, ízesített koktélok előretörése vált meghatározóvá, de persze itt is kiváló alapanyagnak számít a rum.
Ha a latin térségben kevesebbet is fogyasztottak, a világ más részein voltak növekedések az eladásokban. Például a Drinkmix barna rum kínálatából mi is bátran válogathatunk kedvünk és ízlésünk szerint.
Egy kis rumkalauz
A nemzetközi fogyasztás csökkenése ellenére egy ideje itthon a rum nagy népszerűségnek örvend. Különleges ízvilága és változatos felhasználása, egzotikus története igazán trendivé tette az új ízekre vágyók és a bartenderek körében.
A rum elődeit már az ókorban is kedvelték, de az alapul szolgáló első párlatokat a Karibi-térségben készítették először. Egyesek szerint Barbadoson, míg mások úgy tartják, hogy Puerto Ricoban.
Nem véletlen a korábbi rambouillon elnevezés sem, aminek a jelentése botrány, zűr, balhé. Ez nyilvánvalóan az ital erősségére, hatására utalhatott. Manapság is léteznek úgynevezett overproof rumok, melyeknek akár még 80%-os alkoholtartalma is lehet.
Rum vagy grog?
Sokáig a tengerészek itala volt a rum, illetve később a grog. A hosszú és veszélyes tengeri utazások során a hangulat és a munkakedv fenntartásáért volt elsősorban felelős a matrózok rum fejadagja. Ehhez citromot, lime-ot kevertek a skorbut ellen.
Később az angol Vernon admirális javaslatára négyszeres vízzel higították, mert túl erősnek ítélte meg az italt. Ekkor született meg a grog elnevezés az admirális gúnynevéből.
A rumok változatos és különleges ízvilága
Szín alapján léteznek fehér és barna vagy arany rumok. A különbséget az érlelés ideje és módja adja. A rum maga a cukornád melaszából készül alkoholos erjedés útján. A különböző típusoknak eltérő ízvilága van. A karamelles, édes, fűszeres, melaszos aromák mellé sokszor különféle érdekes, gyümölcsös ízesítés is társul.
A fehér rumokat a lepárlást és szűrést követően pár hónapig pihentetik csak, majd vízzel hígítják. Lágyabb, könnyedebb, frissebb ízvilágúak, régóta főként a koktélok alapjait adják.
Az arany rum a színét a hozzáadott karamellnek köszönheti. A tölgyfahordós érlelés során alakul ki a közepesen testes, vaníliás, komplex, de nem túlzottan nehéz íze. Remekül passzol az olyan koktélokhoz, mint a Cuba Libre vagy Mai Tai.
A barna vagy dark rum jellemzője az akár tízéves tölgyfahordós érlelés. Ez nemcsak sötétebb színárnyalatot, hanem karakteres, aromás, testes ízvilágot is kölcsönöz az italnak. Előszeretettel használják a cukrászatban, gasztronómiában ételek, sütemények ízének fokozására. De egyre kedveltebbek az egyedi ízviláguk révén a mixereknél is.