Ebben az összetételben utoljára ülésezett a kecskeméti közgyűlés, véget ért a 2019-től tartó ötéves ciklus. Az új testület a jövő hónap elején alakul meg a júniusban választott képviselőkből. Akik nyomon követték az elmúlt években a képviselő-testületi üléseket, megszokhatták, hogy Fekete Gábor kormánypárti és Király József ellenzéki képviselők már a napirend előtt egymásnak feszültek. A vezérszónoki műfaj ilyen, csak most azzal egészült ki, hogy mindkét frakcióvezető saját szemszögéből értékelte az elmúlt fél évtizedet.
– Eseménydús, sűrű éveket tudhatunk magunk mögött, azt semmiképpen sem mondhatjuk, hogy a világban zajló események segítségül lettek volna városunk fejlődésében. A rendszerváltás óta eddig még a városunkat ilyen megpróbáltatások elé (Covid-világjárvány és orosz-ukrán háború – a szerk.) nem állították – kezdte beszédét Fekete Gábor a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
Kiemelte: ennek ellenére számos cég költözött 2019 óta Kecskemétre, illetve számos cég bővítette telephelyét és végzett beruházásokat. A gazdasági sikerek után az útfejlesztéseket sorolta a politikus: felújításra került a 441-es út katonatelepi szakasza, Fekete szerint az út „átlátható, nem lehet 50-nél gyorsabban menni, és szép”. Megújult az Izsáki út is, „ez régi vágya volt a kecskemétieknek”, ahogy a Károly Róbert körút megépítése és a 445-ös elkerülő Hetényegyházánál. Új bölcsődék és óvodák épültek, és több régit is felújítottak – Kadafalván, Hetényegyházán, Katonatelepen, a belvárosban, Széchenyivárosban és a Vacsiközben.
A politika a végére maradt, Fekete azt mondta: „a városért tett erőfeszítéseinket látva a kecskeméti polgárok úgy döntöttek, hogy beárazták az ellenzéket, számos körzetet elbuktak, és újra a nemzeti érzelmű jobboldalnak, a Fidesz-KDNP-nek adtak felhatalmazást a város vezetésére.”
A Szövetség a Hírös Városért Egyesület frakció nevében Király József a felszólalását a kecskeméti H. Róbert plébános ügyével kezdte. Információk szerint a katolikus pap több éven át tartó pedofil bűncselekményekkel bukott le néhány hete, áldozatai között lehetett olyan fiatal is, akit kilencévesen hálózott be. Róbert atyát sokan ismerik, főleg a kecskeméti Szentcsalád-plébániáról, aki 2017-ben önkormányzati elismerésben részesült. A Kalocsa-Kecskemét főegyházmegye érseke H. Róbertet felfüggesztette és átfogó vizsgálatot rendelt el az ügyben, és a mai napon a díját a közgyűlés visszavonta – részletesen erről a KecsUP itt számolt be.
Király a napirend előtti felszólalásában elmondta:
– A felkorbácsolt politikai indulatok kapcsán megjegyezni kívánom, hogy az érintett pap fő támogatói a Fidesz helyi és országos politikusai voltak, s ez viszonzásra is került azzal, hogy a plébános számos alkalommal kampányolt a kormánypárt mellett, többek között polgármester asszony is elmondhatta a templomában 2019-ben kampánybeszédét a híveknek. A vallás magánügy, így nincs helye politikának a vallásgyakorlásban, éppen ezért megengedhetetlen mind az egyházak, mind pedig a politikai pártok részéről, hogy egymással szövetkezve befolyásolják a hívő embereket. Az pedig igencsak elgondolkodtató, hogy a 14 éve regnáló Fidesz környékén mostanában egyre több erkölcsi visszásságra derül fény, és az általuk felkarolt és támogatott közösségi vezetők körül úgy tűnik, hogy aki jó kormánypárti kapcsolatokkal rendelkezik, az azt hiszi, hogy büntetlenül mindent megtehet.
A szocialista politikus ezután tért rá eredeti tervezett beszédére. Feketéhez hasonlóan Király szerint is rendhagyó öt év volt ez, de nem elsősorban a külső válságok miatt, hanem mert a többségi kormánypárt az ellenzéki képviselőket kizárta a döntési mechanizmusból, és a város médiafelületein nem kaptak megjelenési lehetőséget, míg a kormánypártiak szinte minden nap szerepeltek a közpénzből finanszírozott híradásokban. „A Covid-járvány, majd az elrendelt veszélyhelyzet miatti rendeleti kormányzás még inkább elvette a demokratikus döntés lehetőségét, mert a közgyűlés nélkül a polgármester egy személyben dönthetett a város ügyeiről majdnem egy évig. Mindezt még tovább nehezítette az a körülmény, hogy évente súlyos milliárdokat vont el városunktól a kormány.” – érvelt a képviselő.
Király ezután azokat a szabálymódosításokat sorolta, amik szerinte negatívan befolyásolták a képviselői munkát: a kormánypárti városvezetés megritkította a közgyűlések számát és módosította az addig bevált szervezeti működési szabályzatot, mind az interpelláció, mind a kérdések, mind pedig az indítványok kapcsán. Hozzátette: a közmeghallgatások száma is csökkentett, ráadásul csak azok szólalhatnak fel, akik 15 nappal az ülés előtt írásban jelentkeznek.
– Rendhagyó öt évet hagyunk magunk mögött, ez azt is bizonyítja, hogy már most tudjuk, hogy az új testület kikből áll össze. Egy unortodox demokráciában nehéz egy ellenzéki párti ötös fogatot egyben tartani, így nekünk sem sikerült ez. A kimaradt külön utasoknak ezúton kívánok sok sikert az élet más területein. Az újraválasztott frakciótagjaink azonban továbbra is a város lakóinak érdekeit kívánják szolgálni a választási kampányban nyilvánosságra hozott programunk alapján. Remélem, a Fidesz frakció is tanult az elmúlt öt év történéseiből, és egy európai demokráciának megfelelő módon, az összes mandátumot kapott képviselővel együtt dolgozik majd városunkért.
– zárta beszédét az MSZP-és önkormányzati képviselő.
Fekete Gábort Katonatelepen, Király Józsefet a belvárosban választották újra képviselőnek a júniusi önkormányzati választáson, őket 2024 után is láthatják a közgyűlésen az érdeklődő választók.