Magyarország nem hajlandó kifizetni az Európai Bíróság által kiszabott 200 millió eurós bírságot, sőt, a magyar kormány megtorlást ígért emiatt: „minden migránsnak felajánljuk, hogy Brüsszelbe szállítjuk őket” – mondta Gulyás Gergely miniszterelnökségért felelős miniszter. Az Európai Bizottság bejelentette, minden rendelkezésére álló jogi eszközzel meg fogja ezt akadályozni.
„Ami a magyar hatóságok bejelentéseit illeti, miszerint a magyarországi szerb határról Brüsszelbe szállítanák az illegális bevándorlókat, egy szóval leírva, elfogadhatatlan. Ez az akció, ha megvalósul, egyértelműen sérti az uniós jogot, az őszinte és lojális együttműködés elvét, de a kölcsönös bizalmat is. Emellett a schengeni térség egészének biztonságát is aláásná” – mondta kedden a Bizottság szóvivője.
A belga hatóságok fogalmazták meg azon kritikákat, amik alapján a Bizottság megfogalmazta az észrevételeit. Amennyiben az áthelyezésekre sor kerül, Belgium nem fog hozzáférést biztosítani „az ilyen módon instrumentalizált migrációs áramlatokhoz” – figyelmeztetett Nicole de Moor, Belgium menekültügyért és migrációért felelős államtitkára.
Orbán Viktor „felháborítónak és elfogadhatatlannak” nevezte az Európai Bíróság júniusi döntését a bírság megfizetéséről, a miniszterelnök úgy fogalmazott: „úgy tűnik, hogy az illegális migránsok fontosabbak a brüsszeli bürokratáknak, mint a saját európai polgáraik.” Ezután Orbán képviselői azzal fenyegetőztek, hogy a menedékkérőknek „egyirányú jegyet” fizetnek Magyarországról a belga fővárosba.
Rétvári Bence államtitkár egy sajtótájékoztatón jelentette be, hogy ha „Brüsszel illegális migránsokat akar, megkaphatja őket”, majd bemutatta a feltehetően az akcióban használni szándékozott buszokból álló flottát, amelyeken világító „Röszke-Brüsszel” feliratú táblák voltak. Elmondta, hogy a szállítást „önkéntesen” és „ingyenesen” kínálnák fel.
A magyar kormány 2 milliárd eurót követel a blokk kasszájából, ugyanis állítása szerint 2015 óta a belső határok védelmére ennyit költöttek. A Bizottság nem ismeri el a követelés jogosságát, mert az EU soha nem ígérte, hogy bármelyik tagállam teljes határvédelmi költségét átvállalná. Ugyanakkor ha Magyarország teljesítené a jogállamisági feltételeket, jelentős összegekhez férhetne hozzá a határvédelemre.
Ezzel párhuzamosan folyik az a vita is, ami a nemzeti kártya rendszerét kiterjeszti az orosz és fehérorosz állampolgárokra, ami a Bizottság figyelmeztetése szerint veszélyt jelenthet az „egész” schengeni térségre.
via Euronews