A szennyezettség koncentrációját mind a talajvízben, mind a talaj mélyebb rétegeiben rendszeresen mérik, és az eredményeket megosztják a hatóságokkal – közölte a Mol a petőfivárosi olajos talajszennyezésről, ami szerintük mintegy harminc éve keletkezett, azaz jóval azelőtt, hogy a vállalat – még 2016-ban – átvette volna az Izsáki úti benzinkutat. A MOL 2018-ban csaknem 9 ezer tonna szennyezett talajt emelt és cserélt ki. Hangsúlyozták azt is, a környéken lévő lakossági fúrt kutak használata azért is tiltott, mert a felszín alatti víz kiszivattyúzása nagymértékben befolyásolhatja a szennyezettség mozgását, de hozzájuk az elmúlt években nem érkeztek panaszok.
Ahogy arról beszámoltunk, elterjedt egy videó a közösségi médiában, melyet állítólag nemrég Kecskeméten, a Petőfivárosban rögzítettek, és az látható rajta, hogy az egyik kertben fekete víz folyik a slagból. Beszéltünk a videót készítő férfival, aki elmondta, rendszeresen tapasztalják rokona petőfivárosi házánál, hogy olajos víz jön a kútból, ami szerinte egy csaknem huszonöt évvel ezelőtti, az Izsáki úti benzinkútnál történt talajszennyeződésnek tulajdonítható. Hozzátette: a felvétel készítésekor 9 méteren volt a szívószál, de már 6 méterről is jött fel olajos víz. Egy idő után a víz kitisztul, de nagyon aggasztónak tartják a szennyeződést.
Több hivatalt, hatóságot megkerestünk a téma kapcsán. Annyit megtudtunk, hogy a 2000-ben – vagy még előtte – történt talajszennyeződés miatt máig kárenyhítés és kármentesítési monitoring zajlik a területen, de kicsit olyan érzésünk volt, hogy ide-oda irányítanak minket a hatóságok:
- a kormányhivatal azt közölte, hogy a felszín alatti vízvédelemmel kapcsolatban nem rendelkeznek hatáskörrel;
- az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság kijelentette: nem illetékesek a „kérdéses tárgyban”;
- a katasztrófavédelem szerint pedig a „felszín alatti szénhidrogén-szennyezést érintő kármentesítéssel kapcsolatban a hatósági hatáskört a területi környezetvédelmi hatóság gyakorolja” (azaz a kormányhivatal és annak szervezeti egysége – a szerző).

Mint utánanéztünk, 2000 januárjában súlyos talajszennyezésre derült fény az Izsáki úti – akkor Agip által üzemeltetett – benzinkút környezetében, a Petőfi Népe többször írt az esetről, ezeket a cikkeket szemléztük korábbi anyagunkban.
„Az aknákban egyébként jól látható, hogy a szennyvíz tetején úszik az üzemanyag. A csatornából vett minta teteje ráadásul gyufával lángra lobbantható. A lakásokat a fürdőkád és a mosogató lefolyóján keresztül árasztja el a szag. Mintegy 80-100 otthont érint a kellemetlen ügy. Az ott élők a közeli Izsáki úti benzinkutat okolják a bűzért. Véleményük szerint az üzemanyag beszivárgott a talajba, ahonnan a most megemelkedett talajvízzel bekerült az ő szennyvízrendszerükbe” – írta a megyei napilap 2000. január 19-én.
Nem voltak mérési adataik a benzinkút átvétele előtt
Augusztus 21-ei levelünkre végül szeptember 5-én válaszolt a Mol. Levelükben hangsúlyozták, hogy a szennyeződés azelőtt került a talajba és a talajvízbe, hogy megvásárolták volna az Izsáki út 67. szám alatti töltőállomást.






