Az egyszázalékos felajánlások adatsorait elemezve arra jutott Zalatnay István református lelkész, teológus, hogy a református mellett a katolikus egyház is megszenvedte a kegyelmi botrányt – írja a Válasz Online.
Kérdés volt, hogy kimutatható lesz-e a hatása a kegyelmi botránynak, Balog Zoltán abban játszott szerepének, illetve, hogy az ügy csak a református egyházat érinti-e vagy a többit is. 2020 és 2023 között minden évben öt százalékkal többen ajánlották fel adójuk egy százalékát a történelmi felekezeteknek. Ehhez képest idén a református felajánlások száma majdnem hét, a katolikusoké három százalékkal csökkent.
Folytak arról viták, hogy milyen következmények lesznek az egyház életére nézve, befolyásolták-e a templomlátogatást, keresztelések, esküvők, hittanra beiratkozók számát. A nemrég nyilvánosságra került adatok azonban eldöntötték ezt a vitát. Világossá vált, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb egyházi botránya valóban súlyosan károsította a felekezeteket, és ahogy sejteni lehetett, elsősorban a reformátust, de érezhetően a többit is.
Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy a református egyház javára 2023-ról 2024-re 350 ezerről 330 ezerre (6,7 százalékkal) csökkent az egyszázalékos felajánlások száma, a katolikusoké 806 ezerről 778 ezerre (3,4 százalékkal), egyedül az evangélikusoké nőtt 93 ezerről 94 ezer főre, vagyis 1 százalékkal.
Az egyházak mindig nagy kampányt folytatnak azért, hogy technikailag segítsék az adó egy százalék rendelkezések megszületését. Ennek eredményeként a rendelkezések száma évről évre mindhárom egyház esetében egyenletesen nőtt. 2020 és 2023 között ez minden évben öt százaléka körül volt, a reformátusoknál egy kicsit még magasabb százalékaránnyal, mint a másik két felekezetnél. Joggal számolhattak azzal, hogy ez 2023-ról 2024-re is folytatódik.
Az „elmaradt rendelkezők” nagyobb része valószínűsíthetően olyan, aki e közéleti botrány nélkül új rendelkezőként jelent volna meg, de emiatt mégis máshogy döntött. A számok önmagukban is nagyon nagyok egyetlen év alatt. Még inkább azok, ha figyelembe vesszük, hogy tízezrek esetében nem egyszerűen az történt, hogy nem tettek meg valamit (azaz nem rendelkeztek), hanem ellenkezőleg: úgy rendelkeztek, hogy visszavonják korábbi rendelkezésüket.