Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

A polgármester elismerte: lassan nem sok döntési kompetenciájuk marad a Városházán

Szemereyné Pataki Klaudia olvassa fel polgármesteri programját a közgyűlés október 8-ai alakuló ülésén / Fotó: Hraskó István, KecsUP Hírek

Városőrség megalakítása, a közbiztonság javítása, a helyi vállalkozások támogatása és megerősítése, a közösségi közlekedés fejlesztése, a szociális háló erősebbre szövése – többek között ezeket ígéri a harmadik polgármesteri ciklusát kezdő Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester. 2024-29-es programjának ismertetése során azt is kijelentette: lassan már nem sok mindenről dönthet a közgyűlés és az önkormányzat, de ez nem tántorítja el, mert annál nagyobb kihívás, hogy tudják képviselni a város érdekeit. Ilyen nyíltan nemigen ismerte még be a polgármester, hogy az önkormányzati autonómiát nagyon megnyirbálták 2010 óta, a NER időszakában. „Kecskemétnek nemcsak az erősödése, hanem egyenesen a túlélése a cél” – ilyet is mondott Szemereyné.

Az új kecskeméti közgyűlés alakuló ülésén, október 8-án, kedden mondta el a most induló ciklusra tervezett programját Szemereyné Pataki Klaudia polgármester. A húsz perces beszéd elején arról beszélt, hogy a változás évtizedét éljük, folyamatosan újratervezésekre van szükség, „tudomásul kell vennünk azt is, hogy egy ipari forradalom szereplői vagyunk, ami húzza magával a társadalmi és a kulturális forradalmat is”, egyre nagyobb teret hódít a technológia, a mesterséges intelligencia, amit okosan kell kezelni, és akkor a hasznunkra is válhat.

A polgármester szerint Kecskemét az egyik legsikeresebb magyar város, míg más városok csak „rövid fellángolásokat” érnek el. Úgy látja, ennek hátterében a kecskemétiekre jellemző összefogás és a hosszútávú gondolkodás áll.

„Amikor nagy horderejű, az életünket befolyásoló döntésekről van szó, városunk közössége képes többségében egy irányba húzni, függetlenül attól, hogy milyen különbözőek is lehetnek a nézeteink. Ez ad Kecskemétnek egy egyedi, nagy erejű kohéziót. Másodszor, mi itt Kecskeméten nem kapkodunk, szeretjük átgondolni és alaposan megvitatni a döntéseinket. Képesek vagyunk kompromisszumot kötni, mert nem csak a holnapnak, hanem a holnaputánnak is dolgozunk, ezért tudunk kiemelkedni” – fogalmazott Szemereyné Pataki Klaudia.

Az elért eredmények között kiemelte például a Városháza felújítását, a Neumann János Egyetem képzéseinek bővülését, a közösségi házak építését, a biomassza fűtőművet, és hogy más városokhoz képest „egy sokkal nagyobb tempót diktáltunk az utak építésében”.

Ki lett mondva, ami régóta nyilvánvaló

„Az is biztos, hogy nem lesz könnyű az előttünk álló időszak. Kihívásból eddig is volt elég, a java pedig még csak most jön. Minket is szorít a hanyatló európai gazdaság, mi is érzékeljük a világban dúló háborúkat. De ami országunkat, városunkat és a képviselői munkánkat leginkább érinti, az az önkormányzati feladatrendszer folyamatos változása. Lassan nem sok döntési kompetenciánk marad itt az épület falain belül, de ez nem tántorít el bennünket, hiszen annál nagyobb kihívás, hogy mégis tudjuk az érdekeinket képviselni” – fogalmazott Szemereyné Pataki Klaudia.

A közgyűlés alakuló ülése / Fotó: Hraskó István

Apró megjegyzés: nem emlékszünk, hogy a polgármestere korábban ilyen őszintén és nyíltan beszélt volna – ha csak egy kijelentő, megállapító tagmondat erejéig is – az önkormányzatok autonómiájának 2010 óta tartó folyamatos csökkentéséről. Etéren elég csak gondolni arra, hogy a centralizáció, államosítás jegyében a NER-ben elvették a települési önkormányzatoktól az iskolák, kórházak fenntartói jogát, elkerültek tőlük az okmányirodák, az építési hatósági jogkörök; az önkormányzatok hitelt csak a kormány engedélyével vehetnek fel, a nagyobb városoknak szolidaritási hozzájárulást kell fizetniük, elvonták a gépjárműadót és egy minapi hír szerint jövőre elveszik az iparűzésiadó-bevétel egy részét is a városoktól, és a járások kapják meg azt; ha egy gazdasági létesítményt „különleges gazdasági övezetté” nyilvánít a kormány, akkor azzal kapcsolatban az önkormányzat elveszti tulajdonjogát és helyi adóztatási jogát is. És a felsorolás nem is teljes.

Ebben a helyzetben arra van szükség, hogy „legalább mi, kecskemétiek az otthonunk, a családunk védelme érdekében megegyezzünk és erős szövetséget alkotva kitartóak legyünk a következő években”, mert az építkezés nem állhat meg a városban – jelentette ki Szemereyné Pataki Klaudia.

Mit mondott és ígért még a polgármester?

Fotó: Hraskó István
Eskütétel a közgyűlésen / Fotó: Hraskó István

„A közösségi összefogás mindig is erős volt ebben a városban, és erre az erőre kell építenünk. Ez az erő ad hitet mindannyiunknak hitet a nehéz helyzetek átvészeléséhez és hitet a jövő jobbá tételéhez” – hangsúlyozta a polgármester, aki beszédét azzal zárta: a következő öt év tele lesz kihívásokkal, de lehetőségekkel is: „hiszem, hogy közös erővel, egységben képesek leszünk egy olyan várost építeni, amely nem csak gazdaságilag erős és biztonságos, hanem otthonos és jövőbemutató, olyan várost, ahol mindenki megtalálja a boldogulását, és minden egyes kecskeméti büszkén mondhatja azt, hogy ez az én városom”.

A témában ajánljuk még:

Ahogy a Bëlga megénekelte: „mi választottuk őket, minket képviselnek!”

Exit mobile version