A lakhatás számos kecskeméti és környéki háztartást állít komoly kihívás elé. Nagy gond azok számára, akik: nehezen tudják kifizetni a lakhatási költségeiket, rossz minőségű lakásban élnek, jogilag bizonytalan a lakhatásuk nehezen megközelíthető helyen van a házuk, lakásuk, nincs a környéken munkalehetőség, ingatlanukat magas lakáshitel terheli vagy nincs is esélyük saját lakáshoz vagy házhoz jutni. Az ilyen bizonytalan lakhatás számos negatív következménnyel jár az egyének munkavégzése, a családok és a gyermekek számára.
A megfizethetetlen lakhatás komoly aggodalomra ad okot szerte az EU tagállamaiban. A lakhatási válság (housing criris) hosszú idő óta érezhető Hollandiától Portugáliáig, Görögországtól Németországig, Romániáig és Magyarországig. Az árak és a bérleti díjak megugrottak, az elérhetőség és a megfizethetőség hullámzik. Ma a lakhatás társadalmi kérdéssé vált.
Kérjük, segítse munkánkat a kérdőívünk kitöltésével!
A kecsup.hu Kecskemét és térsége lakhatási körülményeit vizsgáló programba kezd. A tapasztalatok, problémák, kihívások összegyűjtéséhez nagy segítséget jelent, ha kitölti ITT az alábbi anonim kérdőívünket. Mindez körülbelül 7-8 percet vesz igénybe. Köszönjük előre is, ha ezzel is támogatja munkánkat!
Miről fogunk írni?
Kecskeméten mintegy 45 ezer lakóépületben élnek, és körülbelül 4300-ban nem, tehát a nem lakott lakások aránya 8,7 százalék, ami igen magasnak tűnik. Az ingatlanok döntő többsége saját használatú, összesen 40 ezer esetben, és mintegy 5000 lakás bérbe van adva. Az ingatlan átlagárak is ismertek, míg a belvárosban 700 ezer forint négyzetméteráron kínálnak általában egy lakást, addig a Széchenyivárosban több mint 820 ezerért, drágábban, mint a kertvárosias Bethlenvárosban. Kecskeméten az ingatlanok az országos átlagnál 10 százalékkal ugyan olcsóbbak, de a megyeinél 22 százalékkal drágábbak.
Az Eurostat 2023-as jelentése szerint 2010 és 2022 között az ingatlanárak az EU 27 tagországában 47 százalékkal emelkedtek, a bérleti díjak pedig átlagosan 18 százalékkal. Ezen belül is Romániában a lakások 30 százalékkal drágultak 2010-hez képest, míg a bérleti díjak néhol 50 százalékkal is.
Ezek tényszámok a Központi Statisztikai Hivataltól (KSH) és az ingatlanirodák mérései alapján, de amire mi kíváncsiak vagyunk, hogy mi rejlik a mindennapokban a számok mögött.
Valóban nehezebbé vált az ingatlanlétrán feljutni? Melyik életkorban van esély saját ingatlant vásárolni? Csak a fiatalokat érintő egyik fő gond a lakhatás hosszú távú biztosítása vagy már a 35 pluszos korosztály szembesül vele? Mi az oka, hogy a lakástulajdon magas aránya ellenére egyre többeket érint a lakhatási válság? Van megoldás a helyi, a hazai és az európai lakásválságra? Mindent a piac határozzon meg? Vagy közösségi közpolitikákkal segítsék a lakhatási válságban élőket?
Megnézzük, mi a helyzet Kecskeméten kívül: Erdélyben is kutatunk
Kolozsvár mára nemcsak Románia, de a volt keleti blokk IT központjává nőtte ki magát, Új-Szilícium-völgyként is emlegetik. Minden pozitív eredménye ellenére azonban negatív hatásai is vannak a növekedésnek, többek között az, hogy rendkívül megugrottak a lakhatási költségek. Sokan kényszerből kiszorulnak a városból, például a közeli Szászfenesre, hogy onnan ingázzanak naponta. A helyiek ezért úgy hívják: „a város hálószobája”. Hogy milyen Kolozsváron és környékén lakni, egyik írásunk erről fog szólni. Kecskemét testvérvárosát, Marosvásárhelyt is felkeressük, hogy összevessük a két hasonló nagyságú város lakhatásának jellemzőit. Cikksorozatunkban még szó lesz Nagyváradról, Aradról és Szatmárnémetiről.
Célunk, hogy különböző élethelyzeteken keresztül és szakértők segítségével közelebb hozzuk és bemutassuk, mi az oka annak, hogy tömegeket érint a lakhatási válság. Figyelmet fordítunk a jó példákra is, mert fontosnak tartjuk bemutatni a lehetséges jó megoldásokat is.
A következő hetekben kérdőívezünk, interjúzunk, terepen forgatunk, és száraznak tűnő statisztikai adatokat dolgozunk fel. A kecskeméti és az erdélyi lakhatásról szóló írásainkat és videós riportjainkat februárban és márciusban fogjuk közölni. Kecskeméten és Kolozsváron a témában vetítéssel egybekötött közönségtalálkozót is tartunk majd.
A program az Internews Expanding Production of Independent Content keretében valósul meg.