Az önkormányzati bérlakások díjának drasztikus emelése után a bölcsődei, óvodai és iskolai étkezések díjának és a nyugdíjas otthonok térítési díjának növelését is megszavazta a november 28-án ülésező kecskeméti képviselő-testület. Ennek értelmében 2025. január elsejétől az idősotthonokban 57 százalékkal emelkedik a fizetendő összeg, mert a 3500 forintos napidíjat 5500-ra emelik, míg a szociális étkeztetés és a gyermekétkeztetés nagyjából harmadával drágul. A hivatkozási alap leggyakrabban az infláció és a magas költségek.
Engert Jakabné, alpolgármester első felszólalóként elmondta, hogy a feladatellátó ESZII (Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatósága) kecskeméti vezetősége részéről érkezett a megkeresés, hogy a fenntartási költségek emelkedése miatt újra kell gondolni a nyugdíjas otthonok jelenlegi térítési díjait.
Az ESZII képviseletében Csonka Imre, Szociális-és gyermekvédelmi igazgató mondta el, hogy a nagyobb mértékű emelés a bentlakásos intézményeket, azaz a Margaréta Otthont, a Levendula Otthont és az Őszi Rózsa Otthont érinti.
– A 2011. áprilisa és 2023. februárja közötti időszakban mindössze 500 forintot emelkedett a térítési díj. A jelenlegi, napi 3500 forintos költség nagyjából a napi ötszöri étkezést fedezi, de ennél jóval szélesebb körű szolgáltatásokat nyújtanak az otthonok – érvelt az igazgató.
Csonka Imre grafikonon is megmutatta, hogy a civil szervezetek, gazdasági társaságok által fenntartott otthonokban lévő piaci árakhoz képest mennyivel kedvezőbb a kecskeméti önkormányzat által fenntartott otthonok díjszabása. A térítési díj változását az átlag nyugdíj és a nettó átlagjövedelem növekedéséhez viszonyította, elfeledkezve az elmúlt két évben tapasztalt rekordmagas inflációról.
– Szeretném elosztani azt a tévhitet, hogy ha a térítési díj emelkedik, és valaki nem tudja fizetni, akkor annak megszűnik a jogviszonya
– hangsúlyozta Csonka Imre.
Elhangzott, hogy a kommunikáció már elindult az ellátottak és a hozzátartozók felé arról, hogy a januári térítési díjat már az emelt összegben kell befizetni, ami közel 100 millió forint bevételi töbletet jelent az intézmények költségvetésének.
A nyugdíjasok miatt nincs közvilágítás ?!
Szemereyné Pataki Klaudia, polgármester hozzátette, hogy akik a kecskeméti nyugdíjas otthonokban élnek nagyon kiváltságos, jó helyzetben vannak, hiszen hatalmas figyelmet kapnak.
– Óriási az igény, hogy növeljük az otthonok kapacitását, évről évre egy milliárdos nagyságrenddel egészítjük ki a szociális ellátásokat. Tehát amikor jönnek kedves képviselőtársaim és a lakók azzal, hogy miért ilyen a közvilágítás, miért ilyen az úthálózat, miért nincs lámpa, miért gödrösek az utak…sokkal egyszerűbb helyzetben lennénk, ha ezeket a szociális költségelemeket kiemelnénk a rendszerből, és akkor minél több forrás maradna erre. De nem így döntünk, évről évre arra kérjük a lakosokat, hogy együttérezzenek, szociálisak legyenek, az elesetteknek segítsünk és egy egyensúlyi rendszert próbáljunk meg teremteni
– mondta a polgármester.
Hozzátette: „A költségvetés tárgyalása kapcsán évek óta összegyűjtjük, hogy a képviselők és a lakosság mire tesz javaslatot. Ezeknek a javaslatoknak a száz százaléka csak és kizárólag a közterület és az infrastruktúra fejlesztésére vonatkozik. Egyetlen javaslat sem érkezik a szociális érzékenységgel összefüggésben. Amikor ilyen környezetben végzem a munkám, akkor a mostani javaslatok furán hangzanak bizonyos képviselők szájából, akik folyamatosan bombáznak az infrastrukturális fejlesztésekkel, de a szociális érzékenységről soha szó sem esik. Kicsit fura, ambivalens ez az érzés számomra ezen a közgyűlésen.”
„Az idősek nem statisztikai adatok egy táblázatban, hanem szüleink, szomszédaink, akik ránk bízták a jövőt.”
Siposné Bodrozsán Alexandra, ellenzéki képviselő jelezte, hogy nem veszi magára a polgármester által megfogalmazott kritikát, ugyanis a területért felelős tanácsnokként sok olyan javaslattal élt, ami megfontolásra adna okot.
– Sokat beszélgettünk számokról, összegekről, én azonban az idősek és a családok érdekeit vizsgáltam, amikor azt néztem, hogy miért nem tartom feltétlen jó iránynak az idősotthonok díjainak ilyen mértékű növelését. Kihangsúlyozom: ilyen mértékű növelését. Az átlagnyugdíj helyett én a medián nyugdíjakat vizsgáltam, ami a legutóbbi mérhető adat szerint 204.000 forint. Az élelmiszeáraknak közel 30 százalékos volt az emelkedése, az alapszolgáltatások is sokat drágultak, ami mind csökkenti a nyugdíj értékét, a nyugdíjasok vásárlóerejét. Az idősek gondozása közösségi felelősségünk, mi akik dolgozunk, gyereket nevelünk, közösséget építünk, csak úgy tudunk előre tekinteni, biztonsággal, nyugodtan, hogyha az előttünk járók méltóságban, jó körülmények között élhetnek. A térítési díj ilyen mértékű emelése áthárítja a felelősséget azokra, akik nem bírnak ezzel. Ne feledkezzünk el róla, hogy egyszer mi is ebbe a korba juthatunk. Az idősek nem statisztikai adatok egy táblázatban, hanem szüleink, szomszédaink, akik ránk bízták a jövőt.
Drágul a menzadíj is
Kecskeméten a Hungast Vital Kft. – Foodelico Kft., valamint a a Precíz Kft., a Hirös Vendéglátó Kft., a Bakos és Társai Bt. és a Freshqo Kft. mint közös ajánlattevők látják el a közétkeztetési feladatokat négy éve, 2020 novemberétől. Az előterjesztés szerint ezek a cégek megkeresték az önkormányzatot, és kérték a vállalkozói díjak emelését, amit „a nyersanyagárak, az energia árak gyorsuló ütemű emelkedése és a minimálbér emelése által okozott gazdasági helyzettel” indokoltak.
Az áremelés ereményeképpen 2025. január 1-jétől az alábbi változás lép életbe:
Bölcsődében: most 13 230 forint, emelt összeg: 17 010 forint – drágulás: 3780 forint
Óvodában: most 10 605 forint, emelt összeg: 14 274 forint – drágulás: 3669 forint
Általános iskola: most 13 440 forint, emelt összeg: 18 060 forint – drágulás: 4620 forint
Középiskola, kollégium (háromszori étkezés): most 14 910, emelt összeg: 19 958 forint – drágulás: 5048 forint.
Király József, ellenzéki képviselő rákérdezett, hogy a gyermekétkeztetés díjának módosítása kapcsán a szolgáltatók, a KSH által közzétett árváltozás mértékén felül milyen emelést kértek, mert szerződésük szerint csak arra lennének jogosultak.
Szemereyné Pataki Klaudia polgármester válaszában elmondta, hogy a szolgáltatók összességében 10% emelést kértek a bérek és az élelmiszerárak emelkedése miatt. Szemereyné Pataki Klaudia elmondása szerint ők speciális KSH adatokkal számolnak, aminek az emelkedése jóval magasabb, mint ez a 10%, amit most elfogadtak a szolgáltatóknak.
Siposné Bodrozsán Alexandra, ellenzéki képviselő a közétkeztetés kapcsán kifejtette, hogy az inflációnak három érintettje van: a szolgáltató, az önkormányzat és a családok, akik közül ő nem a piaci szereplőt vizsgálná, hanem a családok pénztárcáját védené.
– Vannak olyan családok, akik önkormányzati bérlakásban élnek, így most már a a közétkeztetési díj emelése és a lakbéremelés is érinti őket. Ugyanakkor ez a díjemellés nem tudni, hogy garancia-e a színvonal emelkedésére, mert sok esetben kaptunk erre minőségi kfogásokat. Jó kezdeményezésnek tartom a szabadszedéses menza bevezetését, mert környezetudatos, edukácós jelentősége is van
– jelezte a képviselő.
A képviselő-testület végül 12 igen, 5 nem, és 0 tartózkodás mellett megszavazta az árak emelését.